SAD „zabrinute“ meksičkom zaplenom luke kompanije iz Alabame

SAD „zabrinute“ meksičkom zaplenom luke kompanije iz Alabame

Američki Stejt department saopštio je u utorak da je „zabrinut zbog poštenog tretmana naših kompanija u Meksiku“ nakon što je meksička policija zaplenila teretni terminal u vlasništvu kompanije iz Alabame, prenosi AP.

Meksička zaplena karipske teretne luke produžila se na drugu nedelju u utorak. Policija drži luku i očigledno je koristila za istovar tereta iz meksičke kompanije za cement i agregate Cemek.

Kompanija Vulcan Materials iz Alabame saopštila je u utorak da policija i tužioci još uvek nisu predstavili nikakav pravni papir koji bi opravdao zaplenu.

Stejt department je rekao da „kao što je ovi slučajevi imaju potencijal da utiču na našu sposobnost da ostvarimo našu zajedničku viziju za poboljšanje sredstava za život u jednom od ekonomski najnepovoljnijih regiona Meksika. To takođe utiče na napore Meksika da privuče buduće investicije.“

Kancelarija predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora nije odgovorila na zahteve da komentariše ovo pitanje.

Predsednik je više od godinu dana javno sparingovao sa Vulkanom. Potreban mu je pristanište da bi doveo cement, drobljeni kamen i druge materijale u oblast da bi završio projekat svog kućnog ljubimca, turističkog voza poznatog kao Train Maia.

Deo cementa istovarenog prošle nedelje očigledno je bio namenjen za projekat vozova Maja, za koji je predsednik obećao da će biti otvoren do decembra uprkos činjenici da kasni sa planiranim rokom.

Vulkan je rekao da je policija prošlog utorka nasilno ušla u pristanište u Punta Venadu, blizu Plaja del Karmen.

„Trebalo bi da bude jasno da vladavina prava više nije osigurana stranim kompanijama u Meksiku“, navodi se u saopštenju kompanije. „Ova invazija, koja nije potkrijepljena pravnim nalozima, krši komercijalna i imovinska prava Vulcana.“

Vulcan je rekao da ima ugovor sa Cemekom, meksičkom kompanijom, da joj iznajmi deo teretne luke, ali je ugovor istekao 31. decembra i nije obnovljen.

Cemek je priznao da je ugovor istekao, ali je rekao da je bezuspešno pokušavao da ponovo pregovara o njemu. Cemek je rekao da ima još tri ugovora sa Vulkanom koji su još uvek važeći.

Cemek je saopštio da je podneo krivičnu prijavu protiv Vulkana i da mu je državno tužilaštvo odobrilo „zabranu i pravni nalog za pristup imovini i nastavak rada“.

Formulacija je čudna, pošto takve zabrane obično izdaju meksički savezni sudovi, a ne tužioci, a takvi sporovi se retko rešavaju krivičnim prijavama.

Pošto ne postoje lokalne zalihe drobljenog kamena potrebne za stabilizaciju šina Maja voza, Lopez Obrador je bio primoran da uveze kamen, poznat kao balast, sa Kube.

Uprkos tome, brodovi koji nose kubanski balast moraju da pristanu u luku Sisal, na strani Meksičkog zaliva na poluostrvu Jukatan, i da budu prevezeni kamionima oko 300 kilometara do nekih gradilišta vozova.

Jedino privatno pristanište za teret na karipskoj strani koje bi moglo da podnese kubanske pošiljke — i druge pošiljke cementa i čelika — je ono u vlasništvu Vulkana. Lopez Obrador je ponudio da kupi imanje, ali pregovori očigledno nisu dobro prošli.

Prošlog maja, Odeljenje za životnu sredinu zatvorilo je Vulkanov kamenolom krečnjaka i zabranilo kompaniji da izvozi kamen koji se dugo koristi u američkim i meksičkim građevinskim projektima. Predsednik je optužio kompaniju da vadi kamenje i izvozi ga bez odgovarajućih dozvola. Vulkan je rekao da ima te dozvole.

Lopez Obrador želi da se kamenolom napunjen vodom koristi kao tematski park koji bi bio konkurent obližnjem parku KSCaret. Takođe želi da Vulcan izgradi pristanište za krstarenje na teretnom terminalu.

Linija Maia Train duga 1.500 kilometara treba da se kreće u gruboj petlji oko poluostrva Jukatan, povezujući odmarališta na plaži i arheološka nalazišta.

Lopez Obrador reklamira voz kao način da se deo prihoda od turizma Kankuna donese zajednicama u unutrašnjosti koje nisu delile bogatstvo. Ali ne postoje kredibilne studije izvodljivosti koje pokazuju da će turisti želeti da koriste voz.