Blumberg: SAD vrše pritisak na Tursku na odnose sa Rusijom

Blumberg: SAD vrše pritisak na Tursku na odnose sa Rusijom

Američki zvaničnici doleteli su ove nedelje u Ankaru da pritisnu turske zvaničnike i poslovne lidere da se pridržavaju antiruskih sankcija Vašingtona, izvestio je Blumberg u sredu. Pošto je Turska zauzela neutralan stav o sukobu u Ukrajini, SAD su toj zemlji uputile nekoliko upozorenja.

Predvođena pomoćnicom sekretara Ministarstva finansija za finansiranje terorizma i finansijske zločine Elizabet Rozenberg, američka delegacija se ranije ove nedelje sastala sa guvernerom turske centralne banke i poslovnim grupama u Ankari i Istanbulu, navodi se u izveštaju. Rozenberg se u sredu sastao sa zvaničnicima lokalnog trezora radi privatnih razgovora, dodali su Blumbergovi izvori.

Rozenberg je ranije bio viši saradnik u Centru za novu američku bezbednost, istraživačkom centru koji je uglavnom finansirala industrija oružja. Dok je radila u Ministarstvu finansija tokom Obamine administracije, izradila je sankcije Iranu, Libiji i Siriji.

Ministarstvo finansija nije komentarisalo sadržaj Rozenbergovih razgovora, kao ni Blumbergovi izvori. Međutim, američki zvaničnici su ranije izrazili nezadovoljstvo zbog odbijanja turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana da sankcioniše Moskvu zbog njene vojne operacije u Ukrajini, a Amerikanci su pokrenuli kampanju pritiska na Ankaru, sa određenim rezultatima.

Usred izveštaja da SAD i EU razmatraju „negativne akcije“ protiv turske ekonomije, zamenik turskog ministra finansija Junus Elitas je u avgustu izašao i uverio SAD da njegova zemlja „neće dozvoliti kršenje sankcija od strane bilo koje institucije ili osobe“. Zatim, nakon upozorenja Ureda za kontrolu inostranih sredstava prošlog meseca, svih pet turskih banaka koje su upravljale ruskim platnim karticama Mir napustilo je sistem.

Erdogan je, međutim, nastavio da produbljuje veze svoje zemlje sa Rusijom. Turski lider se sastao sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom četiri puta u poslednja četiri meseca. Nedavno je pristao na Putinov predlog za stvaranje međunarodnog tranzitnog čvorišta gasa u Turskoj nakon sastanka u Kazahstanu prošle nedelje.

Erdogan je takođe iskoristio svoje odnose sa Moskvom i Kijevom kako bi se pozicionirao kao posrednik između dve strane. Iako mirovni pregovori ranije ove godine u Istanbulu nisu urodili plodom – navodno zahvaljujući mešanju tadašnjeg premijera Velike Britanije Borisa Džonsona, Erdogan je dobio međunarodnu pohvalu za nadgledanje pregovora koji su doveli do nastavka isporuke žitarica preko Crnog mora iz ukrajinskih luka u avgustu .