Porodica Danijela Bermudeza pobegla je iz Venecuele i uputila se u SAD da traži azil kada su imigracioni službenici zaustavili teretni voz kojim su se vozili kroz Meksiko.
Njegova supruga je pokušala da objasni da je njena porodica imala dozvolu da ode u SAD. Umesto toga, odvezli su je na južnu granicu Meksika u sklopu navale prinudnih akcija za koje američki zvaničnici kažu da su doprinele naglom padu ilegalnih prelazaka granice.
Osim što je migrante isterao iz vozova, Meksiko je takođe nastavio da leti i prevozi ih autobusima u južni deo zemlje i počeo da leti do kuće u Venecuelu.
Čak i ako je privremeno, smanjenje ilegalnih prelazaka je dobrodošla vest za Belu kuću. Administracija predsednika Džoa Bajdena je zaključana u razgovorima sa pregovaračima u Senatu o ograničavanju azila i 110 milijardi dolara pomoći Ukrajini i Izraelu visi o koncu.
Bermudez je rekao da se njegova žena odvojila od porodice kada je razgovarala sa vlastima dok je sakupljao svoje pastorče i njihove stvari. Želeo je da se kandiduje, ali njegova žena je rekla da ne bi trebalo jer su poštovali proceduru zakazavši sastanak sa imigracionim vlastima SAD.
„Rekao sam joj: „Ne veruj im. Hajdemo u četku“, rekao je Bermudez i dodao da su drugi migranti pobegli. Sećao se da mu je rekla: „Zašto nas vraćaju ako imamo zakazano?
Prošle nedelje, Bermudez, njegovo pastorče i još dvoje rođaka čekali su je u skloništu u meksičkom pograničnom gradu Piedras Negras dok se vraćala autobusom u nadi da će ipak doći na sastanak.
Meksička agencija za imigraciju poslala je najmanje 22 leta iz svog graničnog regiona sa SAD u južne gradove tokom poslednjih 10 dana decembra, prema Vitness at the Border, zagovaračkoj grupi koja prati podatke o letovima. Većina je bila iz Piedras Negrasa, koji se nalazi preko granice od Igl Pasa u Teksasu.
Meksiko je takođe sa 329 migranata obavio dva leta za Venecuelu. Taj deo je prekinut posetom američkog državnog sekretara Antonija Blinkena Meksiko Sitiju 28. decembra kako bi se suočio sa neviđenim prelazima ka Sjedinjenim Državama.
Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador rekao je da je finansijski nedostatak koji je doveo do toga da je agencija za imigraciju obustavila deportacije i druge operacije rešen. On nije izneo detalje.
Prema američkim vlastima, broj hapšenja zbog ilegalnih prelazaka u SAD iz Meksika pao je u ponedeljak na oko 2.500, što je manje od više od 10.000 nekoliko dana u decembru. U najprometnijoj oblasti granične patrole, ukupno 13.800 hapšenja je tokom sedmodnevnog perioda koji se završava u petak, što je 29% manje u odnosu na 19.400 dve nedelje ranije, prema Tusonu, Arizona, šefu sektora Džonu Modlinu.
Taj pad je naveo američku carinsku i graničnu zaštitu da ponovo otvori ulaznu luku u Lukvilu, u Arizoni, u četvrtak, nakon višemesečnog zatvaranja na najdirektnijoj ruti od Feniksa do najbližih plaža. SAD su takođe obnovile operacije na Eagle Pass-u i tri druge lokacije.
Trgovci u Igl Pasu, gradu sa oko 30.000 ljudi, primetili su da je prodaja doživela „veliki udarac“ dok je most bio zatvoren za saobraćaj vozila kako bi granični agenti mogli da budu raspoređeni da pomognu u procesuiranju migranata, rekao je sudija okruga Maverik Remzi Ingliš Kantu.
„Preživljavamo uglavnom od svega što dolazi sa meksičke strane“, rekao je on.
Prošlog meseca, CBP je obnovio teretne prelaze u Igl Pasu i El Pasu u Teksasu, nakon petodnevnog zatvaranja za koje su američki zvaničnici rekli da je odgovor na čak 1.000 migranata koji su se vozili jednim vozom kroz Meksiko pre nego što su pokušali da pređu granicu.
U Pjedras Negrasu u četvrtak, Casa del Migrante je smestila oko 200 migranata, što je pad sa čak 1.500 nedavno.
Među njima je bio i Manuel Rodrigez (40), koji je rekao da će njegova porodica propustiti sastanak da traži azil koji je napravljen preko aplikacije CBP One vlade SAD. Rekao je da je sastanak registrovan kod njegovih rođaka, koji su deportovani u Venecuelu nakon što su vlasti ušle u autobus u koji su se vozili.
„Sve je bilo pod njenim imenom i izgubila je sve“, rekao je Rodrigez.
Prijedlozi o kojima raspravljaju pregovarači Bijele kuće i Senata uključuju novo tijelo za protjerivanje koje bi uskratilo pravo na traženje azila ako ilegalni prelasci granice dostignu određeni prag. Svaka takva vlast bi gotovo sigurno zavisila od spremnosti Meksika da primi nazad ne-Meksikance koji ilegalno uđu u SAD, što sada čini u ograničenom obimu.
Podrška Meksika bila je kritična za propale politike iz Trampove ere koje su primorale 70.000 tražilaca azila da čekaju u Meksiku na saslušanja u američkom imigracionom sudu i da uskrate pravo na traženje azila tokom pandemije COVID-19.
Endrju Seli, predsednik Instituta za migracionu politiku u Vašingtonu, upozorio je da se ne precenjuje uloga Meksika u nedavnom padu saobraćaja. Panama je izvestila da je manje od 25.000 migranata prošetalo kroz džunglu Darijen u decembru, što je otprilike polovina nivoa iz oktobra, a znak da manje ljudi napušta Južnu Ameriku radi migracije u SAD obično opada u decembru usred praznika i hladnog vremena.
„SAD su u stanju da se oslone na Meksiko za kratkoročni efekat sprovođenja migracija na granici, ali dugoročni efekti nisu uvek jasni“, rekla je Seli.