Administracija predsednika Džoa Bajdena upozorila je da je Kina spremna da podstakne geopolitičke tenzije oko Tajvana, možda putem vojnih „provokacija“, povećavajući rizik od nenamerne eskalacije spora Pekinga sa Vašingtonom oko moguće posete predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi tom samoupravnom ostrvu.
„Čini se da se Kina pozicionira da potencijalno preduzme dalje korake u narednim danima, a možda iu dužim vremenskim horizontima“, rekao je portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi novinarima u ponedeljak. „Ovi potencijalni koraci Kine mogli bi da uključuju vojne provokacije, kao što je ispaljivanje projektila u Tajvanskom moreuzu ili oko Tajvana, operacije koje krše istorijske norme, kao što je ulazak vazduha velikih razmera u zonu za identifikaciju protivvazdušne odbrane Tajvana. . . vazdušne ili pomorske aktivnosti koje prelaze srednju liniju i vojne vežbe koje bi mogle biti široko objavljene.”
Kirbi je dao svoje komentare nakon što su Rojters, CNN i drugi mediji objavili da će Pelosi posetiti Tajvan, uprkos upozorenjima Kine o mogućem vojnom odgovoru. Demokrata iz Kalifornije bi navodno trebalo da stigne u Tajpej u utorak kao deo putovanja od pet stanica kroz Aziju i Pacifik koji je počeo tokom vikenda.
Peking je više puta upozoravao da bi takva poseta narušila njegove odnose sa Vašingtonom i prekršila politiku SAD-a „Jedna Kina“ o priznavanju kopnenog prava na suverenitet nad Tajvanom, koji smatra otcepljenom provincijom. Kirbi je više puta naglašavao da Bajdenova administracija nije imala kontrolu nad Pelosijevom mogućom posetom, s obzirom da je Kongres nezavisna grana vlasti i da njeno putovanje neće odraziti bilo kakvu promenu u politici SAD.
„Govornik ima pravo da poseti Tajvan, a predsednik Predstavničkog doma je posetio Tajvan bez incidenata“, rekao je Kirbi, aludirajući na putovanje Njuta Gingriča 1997. godine. Dodao je: „Ništa se nije promenilo u vezi sa našom politikom Jedne Kine… Rekli smo da ne podržavamo nezavisnost Tajvana i rekli smo da očekujemo da se razlike među moreuzima rešavaju mirnim sredstvima.
Taj stav je ponovljen kada je Bajden razgovarao telefonom sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, rekao je Kirbi. „Nema razloga da Peking potencijalnu posetu u skladu sa dugogodišnjom američkom politikom pretvori u neku vrstu krize ili sukoba, ili je koristi kao izgovor za povećanje agresivne vojne aktivnosti u ili oko Tajvanskog moreuza.
On je rekao da će se svi dalji koraci Kine da iskoristi kontroverzu Pelosi nastaviti „u vezi sa trendovima koje smo videli poslednjih godina, ali bi neki mogli biti drugačijeg obima i razmera“.
Kritika Bele kuće navodnih kineskih provokacija je ironična, s obzirom na to da je Peking više puta optuživao SAD za provokativno mešanje na Tajvanu i drugde širom sveta. Udarna grupa američke mornarice, predvođena nosačem aviona USS Ronald Regan, možda se kreće prema kineskim vodama usred najnovijih tenzija sa Pekingom, navodi se u kineskim izveštajima u ponedeljak.
Upitan da li bi Pelosijevo putovanje moglo da ugrozi nju ili narod Tajvana, Kirbi je rekao da će se SAD „pobrinuti da ona ima bezbednu i bezbednu posetu“. On je rekao da, iako Vašington ne očekuje direktan napad, kineske pretnje i provokacije mogu izazvati sukob.
„To zaista povećava rizik od pogrešnih proračuna, što može dovesti do neželjenih posledica“, rekao je Kirbi. Dodao je: „Mi i zemlje širom sveta verujemo da eskalacija nikome ne služi. Akcije Pekinga mogle bi da imaju neželjene posledice koje služe samo za povećanje tenzija. U međuvremenu, naše akcije nisu preteće i ne otvaraju novi teren.
„Ništa o ovoj potencijalnoj poseti ne menja status kvo, a svet bi trebalo da odbije svaki pokušaj NR Kine da to iskoristi za to. Nećemo hvatati mamac, niti se baviti zveckanjem sabljama. Istovremeno, nećemo biti zastrašeni. Nastavićemo da delujemo na morima i nebu zapadnog Pacifika kao i decenijama.”