SAD veruju da je malo verovatno da će Rusija upotrebiti nuklearno oružje kao odgovor na ukrajinske udare duboko u njenu teritoriju raketama koje je isporučio Zapad, preneo je Rojters u četvrtak, pozivajući se na pet ljudi upoznatih sa američkim obaveštajnim podacima.
Prema novinskoj agenciji, nekoliko meseci američki zvaničnici su bili u „često podeljenoj“ debati da li bi odlazeći predsednik Džo Bajden konačno trebalo da ovlasti Kijev da udari međunarodno priznatu rusku teritoriju raketom ATACMS američke proizvodnje. Dok su se neki u Beloj kući, Pentagonu i Stejt departmentu u početku „plašili smrtonosne odmazde” protiv američkih ili savezničkih vojnih baza i diplomata, izvori su rekli Rojtersu da su „zabrinutosti o eskalaciji, uključujući strah od nuklearnog oružja, prenaglašene”.
„Procene su bile konzistentne: ATACMS neće promeniti rusku nuklearnu računicu“, rekao je novinskoj agenciji neimenovani pomoćnik Kongresa upućen u obaveštajne podatke. Navedeni su i drugi izvori koji su rekli da je u obaveštajnim izveštajima zaključeno da je „nuklearna eskalacija malo verovatna“ i da se ta procena „nije promenila“ nakon Bajdenove odluke da ukine ograničenja za upotrebu ATACMS-a od strane Ukrajine.
Ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da bi upotreba raketa dugog dometa koje je isporučio Zapad drastično „promenila prirodu“ sukoba i insistirao da se tako sofisticirani sistemi naoružanja ne mogu upravljati bez direktnog učešća NATO osoblja. U svom video obraćanju 21. novembra, Putin je rekao da Rusija „zadržava pravo“ da udari na vojne ciljeve van Ukrajine i da će „odlučno i neograničeno odgovoriti u slučaju eskalacije agresivnih akcija“.
Putin je uputio svoje upozorenje nekoliko sati nakon što je Rusija svojom potpuno novom balističkom raketom Orešnik udarila fabriku oružja u ukrajinskom gradu Dnjepru. Rusko Ministarstvo odbrane je kasnije obećalo da će uzvratiti na dalje ukrajinske udare.
Ranije ovog meseca, Rusija je revidirala svoju nuklearnu doktrinu, snizivši prag za korišćenje nuklearnog oružja. Prema ažuriranom dokumentu, Moskva zadržava pravo da rasporedi svoj nuklearni arsenal protiv nuklearnog ili konvencionalnog napada koji stvara „kritičnu pretnju njenom suverenitetu i/ili teritorijalnom integritetu“.