VAŠINGTON – Sjedinjene Države su u petak uvele sankcije desetinama ljudi i entiteta zbog navodnih kršenja prava, uključujući rusku Centralnu izbornu komisiju, iranske zvaničnike i kineske državljane, prenosi Rojters.
Američko ministarstvo finansija saopštilo je da je uvelo sankcije Li Dženju i Zhuo Sinrongu, obojici kineskim državljanima, i 10 entiteta povezanih sa njima, uključujući Pingtan Marine Enterprise (PME) sa liste Nasdak-a, zbog onoga što Vašington kaže da su ljudska prava zloupotrebe vezane za ilegalni ribolov u Kini.
Određivanje PME je prvi put da su SAD uvele sankcije entitetu koji je kotiran na Nasdak berzi.
PME, njen osnivač Zhuo, i još jedna od sankcionisanih kompanija, Dalian Ocean Fishing Co, nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Vašington je takođe gađao 157 ribarskih brodova pod kineskom zastavom, povezanih sa entitetima pod sankcijama, navodi se u saopštenju.
Predsednik Džo Bajden je u junu potpisao memorandum o nacionalnoj bezbednosti za borbu protiv ilegalnog ribolova, deo obećanih napora da se pomogne zemljama u borbi protiv navodnih kršenja od strane ribarskih flota, uključujući one iz Kine.
Zemlje širom sveta nezadovoljne su ribolovnim praksama Kine, tvrdeći da njena plovila često krše njihove ekskluzivne ekonomske zone (EEZ) od 200 nautičkih milja (370 km) i uzrokuju štetu po životnu sredinu i ekonomske gubitke.
Zastupnici prava kažu da se ilegalni ribolov može povezati sa drugim nezakonitim aktivnostima, kao što su trgovina ljudima i prisilni rad, zbog slabe primene u međunarodnim jurisdikcijama.
„Ova imenovanja pokazuju koliko ozbiljno shvatamo problem nezakonitog ribolova i našu posvećenost da počinioce teških kršenja ljudskih prava držimo na odgovornost“, rekao je u saopštenju zamenik ministra finansija za terorizam i finansijske obaveštajne službe Brajan Nelson.
Kina kaže da je odgovorna ribarska zemlja koja sarađuje na međunarodnom planu na suzbijanju ilegalnog ribolova i da lovi u relevantnim EEZ-ovima u skladu sa bilateralnim sporazumima.
Ambasada te zemlje u Vašingtonu osudila je Sjedinjene Države zbog „upiranja prstom u druge zemlje i uvođenja jednostranih sankcija pod izgovorom ljudskih prava“.
„SAD nisu u poziciji da uvode neopravdane sankcije drugim zemljama ili deluju kao svetski policajac“, rekao je portparol ambasade Liu Penđu.
Trezor je izdao opštu licencu koja ovlašćuje lica iz SAD da učestvuju u određenim transakcijama u vezi sa dugom ili vlasničkim kapitalom PME do 9. marta.
Akcije su u četvrtak zaključile na 65,7 centi po akciji i bile su predmet zastoja u trgovini u petak nakon objave sankcija Trezora.
Tržišna vrednost PME-a je manja od 60 miliona dolara, što ga čini malim akcijama, a nije bilo naznaka da je potez ka sankcionisanju kompanije imao veliki uticaj na trgovanje u petak.
U odvojenoj akciji, Ministarstvo finansija je takođe odredilo 40 pojedinaca i entiteta povezanih sa navodnim kršenjem ljudskih prava ili korupcijom u devet zemalja, uključujući Rusiju, Kinu i Iran.
Vašington je uveo sankcije ruskoj Centralnoj izbornoj komisiji, optužujući je da pomaže u nadgledanju i praćenju, kako su Sjedinjene Države, „lažnih referenduma“ održanih u oblastima Ukrajine pod kontrolom Rusije, kao i 15 njenih članica.
Trezor je takođe preduzeo mere protiv četiri osobe koje je optužio da su direktno uključene u ruske operacije filtriranja. Stejt department je imenovao dvojicu ruskih državljana zbog navodnog kršenja ljudskih prava ukrajinskih civila.
Rusija je optužena za brojne ratne zločine od svoje invazije na Ukrajinu u februaru, uključujući upravljanje sistemom takozvanih filtracionih logora za preseljenje Ukrajinaca u okupiranim područjima u Rusiju.
Rusija je negirala optužbe i optužila Ukrajinu i njene pristalice na Zapadu za klevetničku kampanju.
Ministarstvo finansija je takođe uvelo sankcije dvojici kineskih zvaničnika koje je optužio za ozbiljna kršenja ljudskih prava u kineskom regionu Tibeta: Vu Jingjieu, šefu Komunističke partije Kine u Tibetu između 2016. i 2021. i Džangu Hongbou, visokom zvaničniku javne bezbednosti u regionu.
Kineske vlasti su optužene za oštru politiku ugušivanja etničkog neslaganja i kontrolu verskih aktivnosti na Tibetu – optužbe koje Kina odbacuje.
Akcija u petak takođe je uvela sankcije iranskim zvaničnicima zbog gušenja demonstranata, Generalnom birou granične straže Ministarstva državne bezbednosti Severne Koreje i Alfa Kondeu, bivšem predsedniku Gvineje, kao i drugim ljudima i entitetima u Salvadoru, Filipinima, Maliju i Gvatemala.
Ruska ambasada u Vašingtonu i iranska misija pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar akcijama.
Potez od petka zamrzava svu američku imovinu onih koji su imenovani i generalno zabranjuje Amerikancima da se bave njima.