Sjedinjene Države su u četvrtak uvele sankcije desetinama gruzijskih zvaničnika kao odgovor na usvajanje zakona koji je izazvao proteste zbog ograničavanja slobode medija i ugrožavanja šansi zemlje za pridruživanje Evropskoj uniji.
Sankcije, koje obuhvataju zabranu putovanja za zvaničnike, članove vladajuće partije Gruzijski san, policajce, poslanike, privatne građane i članove porodice, usledile su nakon što je predsednik gruzijskog parlamenta potpisao zakon, ignorišući predsednički veto.
Portparol Stejt departmenta, Metju Miler, nije otkrio identitete osoba na koje se odnose sankcije zbog zakona o poverljivosti viza, ali je naveo da je „nekoliko desetina“ ljudi obuhvaćeno zbog antidemokratskih aktivnosti.
Miler je upozorio da ove akcije mogu ugroziti evropsku perspektivu Gruzije i da su u suprotnosti sa ustavom te zemlje i željama njenog naroda. Istakao je da su sankcije prvi korak, te da će biti još kazni ukoliko Gruzija ne promeni svoj kurs.
Državni sekretar, Antoni Blinken, je prethodno upozorio na moguće sankcije nakon što je parlament usvojio zakon prošlog meseca. Blinken je takođe naveo da SAD razmatraju svoju pomoć Gruziji, koja je iznosila 390 miliona dolara u prethodnim godinama.
Predsednik parlamenta, Šalva Papuašvili, potpisao je zakon kojim se zapečaćava nadjačavanje predsedničkog veta na predlog zakona predsednice Salome Zurabičvili.
Navedeni zakon zahteva da mediji, nevladine organizacije i druge neprofitne grupe koje primaju više od 20% sredstava iz inostranstva, budu registrovani kao „koji ostvaruju interese strane sile“.
Vlada tvrdi da je zakon neophodan radi sprečavanja stranih aktera koji pokušavaju da destabilizuju Gruziju, državu sa 3,7 miliona stanovnika. Međutim, mnogi novinari i aktivisti tvrde da je pravi cilj ovog zakona stigmatizacija i suzbijanje slobode izražavanja pre parlamentarnih izbora zakazanih za oktobar.
Protivnici ovog zakona nazvali su ga „ruskim zakonom“, upoređujući ga sa merama koje je sprovodio Kremlj protiv nezavisnih medija, nevladinih organizacija i aktivista. Tvrdili su da bi ovaj zakon mogao biti inspirisan od strane Moskve kako bi se osujetile Gruzijine šanse za dalju integraciju sa Zapadom.