SAD su u četvrtak najavile sankcije protiv četiri odbrambene kompanije i neutvrđenog broja sudanskih državljana pošto su sudanske oružane snage i snage za brzu podršku više puta prekršile nedavni sporazum o prekidu vatre i mirovni pregovori su propali.
„Ove mere imaju za cilj da pozovu na odgovornost one koji su odgovorni za podrivanje mira, bezbednosti i stabilnosti Sudana“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan u saopštenju u četvrtak, objašnjavajući da su mete sankcija izabrane tako da se obe strane negiraju „resurse, sredstva i oružje koji su im omogućili da održe ovaj užasni sukob.”
Al Junaid Multi Activities Co. Ltd. i Tradive General Trading LLC, oba povezana sa RSF-om, i Defense Industries Sistem i Sudan Master Technologi, oba povezana sa SAF-om, sankcionisane su od strane Ministarstva finansija.
Stejt department je uveo vizne restrikcije za visoke zvaničnike u SAF i RSF, kao i za nekadašnje lidere u sada nepostojećoj vladi Omara al-Bašira, koga Vašington smatra „odgovornim ili saučesnikom za podrivanje demokratske tranzicije Sudana“, viši rekao je zvaničnik administracije novinarima u četvrtak. Bašir je bio predsednik Sudana 26 godina pre nego što je smenjen u vojnom udaru 2019.
Zvaničnik je upozorio da Bela kuća „neće oklevati da preduzme dodatne korake ako strane nastave da uništavaju svoju zemlju i ometaju nastavak civilne tranzicije. ”
SAD i Saudijska Arabija su takođe najavile obustavu mirovnih pregovora koje su dve zemlje vodile u Džedi od prošlog meseca, objavivši izjavu u kojoj svoju odluku pripisuju „ozbiljnim kršenjima kratkoročnog prekida vatre i nedavnom produženju primirja“. Sudanska vojska se povukla iz pregovora u sredu.
Borbe između dve grupe izbile su u aprilu zbog uslova integracije RSF-a u glavnu sudansku vojsku. SAD i Saudijska Arabija pregovarale su o prekidu vatre 21. maja kako bi omogućile humanitarnu pomoć i kritične usluge da stignu do stanovništva, iako je to naknadno prekršeno zajedno sa šest drugih primirja koji su proglašeni od početka rata.