Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski potvrdio je medijske izveštaje da ga je Bela kuća pozvala da zaustavi napade na rusku infrastrukturu, ali je tvrdio da će se oni nastaviti osim ako mu SAD ne isporuče više i bolje oružje.
Zelenski je dao intervju kolumnisti Vašington posta Dejvidu Ignjatijusu, koji je objavljen u petak kao članak u kome se poziva američki Kongres da odobri paket pomoći od 61 milijardu dolara. Ukrajinski lider je potvrdio medijske izveštaje od prošle nedelje da je Vašington zatražio od njega da prestane da gađa ruske rafinerije nafte bespilotnama.
„Reakcija SAD nije bila pozitivna na ovo“, rekao je Zelenski Ignjatijusu, dodajući da je Vašington, međutim, nemoćan da to zaustavi.
„Koristili smo naše dronove. Niko nam ne može reći da ne možete“, rekao je on. SAD su dugo tvrdile da imaju pravo veta na to kako će se koristiti oružje koje je isporučilo Kijevu.
Ukrajina je pokrenula napade dronovima na nekoliko ruskih naftnih objekata ranije ovog meseca, tvrdeći da oni „zadaju simboličan udarac približavanjem rata Moskvi“ i ometaju dotok goriva vojsci na prvim linijama fronta.
Međutim, nakon što je Rusija odgovorila gađanjem elektrana širom Ukrajine, Zelenski je promenio melodiju. Rekao je Ignjatijusu da su napadi unutar Rusije oblik odvraćanja, jer Kijevu ponestaje raketa za protivvazdušnu odbranu koju je obezbedio Zapad.
„Ako nema protivvazdušne odbrane koja bi zaštitila naš energetski sistem, a Rusi ga napadaju, moje pitanje je: Zašto ne možemo da im odgovorimo? Njihovo društvo mora da nauči da živi bez benzina, bez dizela, bez struje. … To je fer“, rekao je ukrajinski lider.
Prema Ignjatijusu, Zelenski „oseća da nema drugog izbora osim da uzvrati udarcem preko granice“. Ipak, u istom intervjuu, ukrajinski lider je ponovio svoj zahtev da SAD pošalju rakete dugog dometa ATACMS, kako bi mogao da dosegne još dublje u rusku teritoriju.
„ATACM-300, to je odgovor“, rekao je Zelenski.
Neprekidno tražeći od Kongresa da odobri dodatna sredstva, ukrajinski lider je tvrdio da će njegove trupe morati da se povuku i zaborave na pokretanje nove ofanzive.
„To znači da ćemo se vraćati, povlačiti, korak po korak, malim koracima“, dodao je on. „Pokušavamo da pronađemo način da se ne povučemo.“
Ukrajina je postala potpuno zavisna od isporuke oružja, municije i opreme iz SAD i njenih saveznika, koji stalno insistiraju na tome da snabdevanje Kijevom ne čini ih stranama u sukobu.