Stejt department je u utorak rekao da Sjedinjene Države poštuju pravo na slobodu govora i okupljanja pojedinaca kada su ih pitali o američkim frakcijama pokreta za separatističku državu Sika koja je dugo frustrirala Indiju, preneo je Rojters.
Indijska vlada se žalila na prisustvo sikhskih separatističkih grupa izvan Indije, posebno u Kanadi. Grupe su održale u životu pokret za Kalistan, ili zahtev da se nezavisna država Sika izdvoji iz Indije.
Jedna takva grupa pod nazivom Sikhs for Justice nalazi se u Sjedinjenim Državama i organizuje nezvanični takozvani „Referendum u Halistanu“.
„Tako da nećemo komentarisati nezvanični referendum“, rekao je portparol američkog Stejt departmenta.
„Ono što ću samo reći je da, generalno gledano, pojedinci imaju pravo na slobodu govora, pravo na mirno okupljanje u Sjedinjenim Državama, što je sve u skladu sa našom zaštitom Prvog amandmana, i poštovanje, naravno, svim odgovarajućim saveznim i lokalnim propisima.“
Zahtev za nezavisnom državom Sika pojavio se najistaknutije u Indiji tokom nasilne pobune 1980-ih i 1990-ih i paralisao je državu Pendžab. Desetine hiljada su umrle.
Indija taj pokret smatra bezbednosnom pretnjom. Militanti Sika okrivljeni su za bombaški napad 1985. na Boing 747 Er Indije koji je leteo iz Kanade u Indiju u kojem je poginulo svih 329 ljudi u avionu.
Indijsku premijerku Indiru Gandi ubili su 1984. godine dvojica telohranitelja Sika nakon što je dozvolila juriš na najsvetiji hram Sika, sa ciljem da istera separatiste.
Taj cilj trenutno nema podršku u Indiji i vlada ga je ugušila u zemlji 1990-ih.
Kanada je prošlog meseca navela da je Indija možda bila umešana u ubistvo kanadskog državljanina i separatiste Sika Hardeepa Singha Nidžara, koga je Nju Delhi označio kao „terorista“. Indija negira bilo kakvu umešanost u njegovo ubistvo.