Kako prenosi „Evropska istina“, to se navodi u poruci portparola američkog Stejt departmenta Neda Prajsa, objavljenoj u petak.
On je pojasnio da se odluka donosi na godišnjem nivou na osnovu saradnje Kipra i SAD „u vezi sa sprovođenjem reformi u oblasti borbe protiv pranja novca i nadzora finansijske regulative”.
Osim toga, Vašington je primetio da je vlada Kipra preduzela i nastavlja da preduzima korake „neophodne da uskrati ruskim ratnim brodovima pristup lukama radi dopunjavanja goriva i održavanja“.
Premijer Republike Kipar Nikos Anastasijadis prokomentarisao je na Tviteru izjavu Stejt departmenta SAD, nazvavši je „značajnom odlukom koja odražava ubrzano razvijanje strateškog odnosa dve zemlje, posebno u oblasti bezbednosti“.
Ograničenja naoružanja na Kipru uvedena su 1987. da bi se promovisala stabilnost i sprečila „trka u naoružanju“. Tada je poluostrvo već bilo delimično okupirano od strane Turske, koja je na ovom delu proglasila nepriznatu Republiku Severni Kipar.
U septembru 2020. godine, usred tenzija između Turske i Grčke, Sjedinjene Države su delimično ukinule višegodišnji embargo na oružje Republici Kipar. Turska je nazvala ovaj potez „nespojivim sa duhom savezničkih odnosa“ i preuzela je uzvratne korake sa svoje strane.