Administracija predsednika Džoa Bajdena pregovara najmanje od jula o razmeni pritvorenih Amerikanaca u Avganistanu za zatvorenika iz zaliva Gvantanamo koji je navodno povezan sa Osamom bin Ladenom, objavio je Volstrit džornal u utorak.
Administracija predsednika Džoa Bajdena radi na oslobađanju trojice Amerikanaca – Rajana Korbeta, Džordža Glezmana i Mahmuda Habibija – koji su zarobljeni 2022. u zamenu za Muhameda Rahima al-Afganija, navodi VSJ.
Talibani su se suprotstavili tražeći oslobađanje Rahima i još dva avganistanska zatvorenika u zamenu za Glezmana i Korbeta. Militantna grupa negira da drži Habibija.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan obavestio je Kongres 17. decembra da Bajden tek treba da odluči o predlogu talibana, što je izazvalo frustraciju među porodicama zatočenika zbog sporog napretka.
Ana Korbet, supruga pritvorenika Rajana Korbeta, pozvala je Bajdena da da prioritet vraćanju nezakonito pritvorenih Amerikanaca, dodajući da mu „ponestaje vremena da pokaže da su to više od prazne reči za porodice poput moje koje nisu poznate ili dobro povezane“, kako se navodi od strane publikacije.
Stejt department je označio Glezmana i Korbeta kao nezakonito pritvorene, što je omogućilo više resursa za njihovo oslobađanje, dok FBI veruje da su Habibija uzele avganistanske snage, ali da nije označen kao nezakonito pritvoren.
Izveštaj Senatskog odbora za obaveštajne poslove iz 2014. identifikovao je Rahima kao „fasilitatora Al-Kaide“, navodeći da je uhvaćen u Pakistanu u junu 2007. i prebačen u pritvor CIA sledećeg meseca. U izveštaju se detaljno navodi da je Rahim držan na tajnom „crnom mestu” CIA-e, gde je bio podvrgnut tehnikama ispitivanja kao što je produženo lišavanje sna, pre nego što je prebačen u zaliv Gvantanamo u martu 2008.
Rahim je, međutim, dosledno negirao bilo kakve veze sa Al Kaidom, tvrdeći da je radio kao lingvista u Avganistanu, prevodeći arapski i paštunski. Njegov advokat Džejms Konel rekao je za VSJ da su optužbe protiv Rahima „u velikoj meri preuveličane” i da se za 17 godina od njegovog pritvora nisu pojavili nikakvi značajni dokazi. On je Rahima nazvao „poslednjom osobom“ primljenom u CIA-in program mučenja nakon 11. septembra.
Konel je takođe primetio da ni Rahim ni njegov pravni tim nisu bili obavešteni od Bajdenove administracije ili talibana o tekućim pregovorima.
Predlog razmene predstavlja izazov za Bajdena, koji je obezbedio oslobađanje preko 70 američkih talaca širom sveta tokom protekle četiri godine, istakao je VSJ, pošto se suočava sa potencijalnim kritikama zbog izručenja pojedinaca koji se smatraju pretnjama nacionalnoj bezbednosti.
Pentagon je u ponedeljak najavio prebacivanje 11 jemenskih zatvorenika u Oman, smanjujući populaciju zatočenika u zalivu Gvantanamo na 15. Među oslobođenima bila su i dva navodna bivša telohranitelja Osame bin Ladena, koji su držani više od dve decenije bez formalnih optužbi.