SAD tvrde da su se kineski špijuni mešali u veliki krivični slučaj

SAD tvrde da su se kineski špijuni mešali u veliki krivični slučaj

Dva navodna kineska obaveštajna agenta pokušala su da ometaju krivično gonjenje neimenovane kineske telekom kompanije od strane američkog Ministarstva pravde, izjavio je državni tužilac Merik Garland na konferenciji za novinare u ponedeljak. Tužilac je otkrio optužbe protiv ukupno 13 osoba, uključujući deset kineskih državljana.

Guochun He i Zheng Vang optuženi su za pokušaj da ometaju istragu o kompaniji, za koju Asošiejted pres prenosi da je Huawei na osnovu tragova u sudskim dokumentima koji su otkriveni u ponedeljak. Dvojica kineskih obaveštajnih službenika su navodno kontaktirala osobu za koju se ispostavilo da je tajni agent FBI 2017. godine, tražeći informacije o svedocima, dokazima sa suđenja i potencijalnim novim optužbama. On, koji je navodno platio 41.000 dolara u bitkoinima za informacije koje je par predao, takođe je optužen za pranje novca. „Navodno osetljive informacije“ koje je dostavio agent FBI-ja uključivale su podmetnuti dokument koji opisuje lažni plan za hvatanje rukovodilaca Huaveja u SAD.

Vang Lin i još troje kineskih državljana optuženi su za traženje osetljive tehnologije i opreme pod okriljem kineskog akademskog instituta u periodu od 10 godina i mešanje u proteste koji bi „bili sramotni za kinesku vladu“. Još dve osobe su uhapšene, a petoro optuženo za navodno uznemiravanje kineskog državljanina koji živi u SAD da bi se vratio u Kinu u ime Pekinga.

„Današnji slučajevi jasno pokazuju da kineski agenti neće oklevati da krše zakon i da krše međunarodne norme u tom procesu“, rekla je zamenica državnog tužioca Liza Monako novinarima.

Iako su izdati nalozi za hapšenje 13 meta, osim za dvoje koji su već u pritvoru, malo je verovatno da će oni biti uhapšeni, navodi AP.

Huawei je optužen za bankovnu prevaru 2019. i 2020. godine za reketsku zaveru, krađu poslovnih tajni i kršenje sankcija, optužbe koje su takođe podignute na račun glavnog finansijskog direktora kompanije, Meng Vandžou, nakon njenog hapšenja na aerodromu u Vankuveru 2018. godine. tri godine u kućnom pritvoru po optužbama koje je Peking opisao kao „potpuno izmišljene“, Meng je konačno poslata kući u Kinu u septembru 2021, ali optužbe protiv njene kompanije su ostale, a Huaveju je zabranjeno da posluje u SAD. Vašington se takođe oslanjao na svoje saveznike u Evropi i Australiji, pritiskajući ih da isključe Huavej iz svoje telekomunikacijske infrastrukture.