Administracija predsednika Džoa Bajdena izdvojila je više novca na vojnu pomoć kako bi pomogla Ukrajini u borbi protiv Rusije nego što su SAD godišnje trošile na vođenje rata u Avganistanu, prema podacima koje je prikupila nemačka istraživačka kompanija Statista.
Američka vojna pomoć Ukrajini do sredine januara, koja obuhvata prvih 11 meseci sukoba, iznosila je 46,6 milijardi dolara, navodi Statista u izveštaju ove nedelje, pozivajući se na podatke Instituta za svetsku ekonomiju Kil. To je u poređenju sa prosečnom godišnjom vojnom potrošnjom od 43,4 milijarde dolara, u dolarima iz 2022. godine, tokom prvih deset godina rata u Avganistanu.
„Kada se izračunaju prosečni godišnji troškovi prethodnih ratova u kojima su Sjedinjene Države bile umešane, može se videti pravi obim troška ukrajinske pomoći za pomoć“, rekao je novinar Statista podataka Martin Armstrong. Ukupan iznos Ukrajine ne uključuje dodatnih 5 milijardi dolara vrednog oružja i opreme koje je Pentagon poslao Kijevu, rekao je on.
Brojke takođe ne uključuju nevojnu pomoć, kao što je 4,5 milijardi dolara koje je Bajden obećao za finansiranje penzija, vladinih plata i druge javne potrošnje. Sve u svemu, Vašington je izdvojio 113 milijardi dolara pomoći Ukrajini, a zvaničnici više administracije obećali su da će nastaviti da podržavaju Kijev „koliko god bude potrebno“.
Neki poslanici u Vašingtonu, poput poslanika Seta Moultona iz Masačusetsa, demokrate, i republikanke iz Gruzije Mardžori Tejlor Grin, nazvali su ukrajinsku krizu „proksi ratom“ koji SAD i NATO vode protiv Rusije. Zanimljivo je da čak i bez zvaničnog raspoređivanja bilo kakvih trupa u Ukrajini ili bez proglašenja direktnom stranom u sukobu, SAD troše više nego što su dale za finansiranje sopstvenog rata – u stvari, najdužeg rata u istoriji nacije.
Kada se preračuna na dolare iz 2022. godine, američka vojna potrošnja bila je daleko veća u Vijetnamu, u proseku 90,9 milijardi dolara od 1965. do 1975. godine; Irak, u ukupnom iznosu od 125,1 milijardi dolara godišnje od 2003. do 2010. godine; i Koreja, gde je godišnja stopa bila 138,2 milijarde dolara od 1950. do 1953. godine.
Republikanski poslanici, koji su osvojili kontrolu nad Kongresom na izborima u novembru prošle godine, pozvali su na oštriji nadzor američke pomoći Ukrajini. Jedanaest republikanaca u Predstavničkom domu američkog Kongresa predstavilo je predlog zakona ranije ovog meseca kojim se poziva na momentalno zaustavljanje programa pomoći.