SAD traže poreklo objekata oborenih sa neba

SAD traže poreklo objekata oborenih sa neba

Američki zvaničnici u nedelju su pokušavali da precizno identifikuju poslednja dva objekta koja su sa neba odneli borbeni avioni F-22 tokom nedelje upada bez presedana na Sjedinjene Države i Kanadu, pažljivo radeći na utvrđivanju da li je Kina odgovorna za eskalira zabrinutost oko onoga što Vašington kaže da je pekinški veliki program vazdušnog osmatranja, prenosi AP.

Objekat oboren u subotu iznad Jukona su američki zvaničnici opisali kao balon koji je znatno manji od balona veličine tri školska autobusa koji je pogodio projektil 4. februara dok je lebdeo od obale Južne Karoline nakon što je prešao zemlju. Leteći objekat oboren iznad udaljene severne obale Aljaske u petak je bio više cilindričan i opisan kao vrsta vazdušnog broda.

Verovalo se da obojica imaju teret, bilo pričvršćen ili suspendovan sa njih, prema zvaničnicima koji su razgovarali sa Asošiejted presom pod uslovom da ostanu anonimni kako bi razgovarali o istrazi koja je u toku. Zvaničnici nisu mogli da kažu ko je lansirao objekte i pokušavali su da otkriju njihovo poreklo.

Američki zvaničnici rekli su da su dva novija objekta mnogo manjih dimenzija, različitog izgleda i da su leteli na nižim visinama od navodnog kineskog špijunskog balona koji je pao u Atlantski okean nakon američkog raketnog udara. Rekli su da objekti Aljaske i Kanade nisu u skladu sa flotom kineskih balona za vazdušno osmatranje koji su ciljali više od 40 zemalja, protežući se barem do Trampove administracije.

Ta velika bela kugla se prvi put pojavila iznad SAD krajem januara, a od tada su Amerikanci fiksirani na nebo iznad sebe. Američke vlasti su jasno stavile do znanja da stalno prate nepoznate radarske signale i nije neuobičajeno zatvaranje vazdušnog prostora kao mera predostrožnosti za njihovu procenu.

U nedelju su SAD nakratko zatvorile vazdušni prostor iznad jezera Mičigen; u subotu uveče, to je urađeno iznad ruralne Montane. Zvaničnici su u nedelju rekli da više ne prate nikakve objekte na tim lokacijama.

Lider većine u Senatu Chuck Schumer rekao je za ABC „This Week“ da američki zvaničnici brzo rade na uklanjanju ostataka sa svih lokacija. Koristeći stenogram da bi te objekte opisao kao balone, on je rekao da su američki vojni i obaveštajni zvaničnici „fokusirani poput lasera“ na prikupljanje i akumulaciju informacija, a zatim na sastavljanje sveobuhvatne analize.

„Suština je da do pre nekoliko meseci nismo znali za ove balone“, rekao je Šumer, DNj, o špijunskom programu koji je administracija povezala sa Narodnooslobodilačkom vojskom, vojskom Kine. „Divlja je što nismo znali.“

Pre osam dana, avioni F-22 oborili su veliki beli balon koji je danima lebdio iznad SAD na visini od oko 60.000 stopa. Američki zvaničnici su odmah okrivili Kinu, rekavši da je balon opremljen za otkrivanje i prikupljanje obaveštajnih signala i da može sam da manevriše. Zvaničnici Bele kuće rekli su da su poboljšane mogućnosti nadzora pomogle da se to otkrije.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je balon bez posade bio civilni meteorološki vazdušni brod koji je izleteo sa kursa. Peking je saopštio da su SAD „preterale“ time što su ga oborile.

Zatim, u petak, Severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane, kombinovana američko-kanadska organizacija koja obezbeđuje zajedničku odbranu vazdušnog prostora nad dve nacije, otkrila je i oborila objekat u blizini retko naseljenog Deadhorsa na Aljasci.

Kasnije te večeri, NORAD je otkrio drugi objekat koji je leteo na velikoj visini iznad Aljaske, rekli su američki zvaničnici. Prešao je u kanadski vazdušni prostor u subotu u blizini Jukona, udaljene provincije, a premijer Džastin Trudo je naredio da se obori.

U oba ova incidenta, objekti su leteli na otprilike 40.000 stopa, predstavljajući potencijalnu pretnju za civilne avione koji lete na toj visini.

Ova tri slučaja su povećala diplomatske tenzije između Sjedinjenih Država i Kine, pokrenula pitanja o obimu američkog nadzora Pekinga i izazvala dane kritika republikanskih poslanika o postupanju administracije.

Zastupnik Mike Turner, predsjedavajući Odbora za obavještajne poslove Predstavničkog doma, rekao je da administracija izgleda „donekle srećna na okidaču“.

„Iako je to svakako bolje od permisivnog okruženja koje su pokazali kada je kineski špijunski balon dolazio preko nekih od najosetljivijih sajtova“, rekao je Tarner, R-Ohajo, za Si-En-En „State of the Union“.

Nakon obaranja prošlog vikenda, kineski zvaničnici su rekli da zadržavaju pravo da „preduzmu dalje akcije“ i kritikovali su SAD zbog „očigledne preterane reakcije i ozbiljnog kršenja međunarodne prakse“.

Poslanik iz Konektikata Džim Hajms, najviši demokrata u Komitetu za obaveštajne poslove Predstavničkog doma, pozvao je administraciju da bude što je moguće bliža, rekavši da nedostatak čvrstih informacija podstiče onlajn spekulacije.

Hajms je rekao da je jedna stvar koja je bila jasna iz brifinga poslednjih godina bila „da ima mnogo smeća gore“ na nebu.

„Istina je da većina naših senzora i većina onoga što smo tražili nisu izgledali kao baloni“, rekao je on za NBC „Meet the Press“.