Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je u sredu da bi hapšenje opozicionog političara moglo biti „mogući nazadak” u uspostavljanju „pravog okruženja” za izbore u Demokratskoj Republici Kongo. Blinken se sastao sa vladinim zvaničnicima i aktivistima u Kinšasi u okviru svog putovanja u Afriku.
„Potpuno poštujemo zakone DRC-a, ali smo zabrinuti zbog bilo kakvih koraka koji bi mogli da umanje politički prostor, posebno kada zemlja ide na izbore“, rekao je Blinken, prenosi AP.
On je dodao da je pokrenuo to pitanje sa vladom Konga kada se ranije tokom dana sastao sa premijerom Žan-Mišelom Samom Lukondeom.
Blinkenova intervencija usledila je nakon izveštaja da je Žan-Mark Kabund, bivši potpredsednik Narodne skupštine, priveden i saslušan u utorak. Generalni tužilac Konga istražuje bivšeg saveznika predsednika Feliksa Čisekedija zbog „javnih uvreda i štetnih optužbi koje su bile uvrede za predsednika“.
Kabund je izgubio tu funkciju i izbačen je iz vladajuće partije Konga nakon što je kritikovao Čisekedija ranije ove godine. Od tada je pokrenuo sopstvenu stranku. Kongo bi trebalo da održi opšte izbore sledeće godine.
Iako je Blinken izrazio zabrinutost za Kabunda, Stejt department je objavio da će SAD poslati do 23,75 miliona dolara Kongu. Novac bi bio potrošen za podršku izbornom sistemu, „poboljšanje građanskog obrazovanja i obrazovanja birača i pomoć marginalizovanim zajednicama da razumeju i učestvuju u političkom procesu“, navodi Foggi Bottom.
Blinkenovi komentari su takođe usledili kada je bivši američki predsednik Donald Tramp pozvan na svedočenje od strane glavnog državnog tužioca Njujorka, demokrata, u okviru istrage o njegovim poslovnim aktivnostima.
Federalni agenti su u ponedeljak upali na Trampovo imanje Mar-a-Lago koji su navodno tražili dokumente. Republikanci su osudili operaciju kao politički motivisanu i zloupotrebu moći, sa namerom da blokira Trampa da se kandiduje za predsednika 2024.