SAD uspešno testirale par hipersoničnih projektila

SAD uspešno testirale par hipersoničnih projektila

Sjedinjene Države su nedavno uspešno testirale dve hipersonične rakete kompanije Lockheed Martin Corp, saopštio je Pentagon u sredu, usred sve veće zabrinutosti da su Rusija i Kina postigle veći uspeh u razvoju sopstvenog hipersoničnog oružja, preneo je Rojters.

Vazduhoplovstvo SAD potvrdilo je da je u utorak uspešno testiralo svoje oružje za brzo reagovanje iz vazduha (ARRV) kod obale Kalifornije. Rojters je ranije u sredu izvestio o ARRV testu u kojem je buster nošen uvis pod krilom B-52H pre nego što je lansiran. U prethodnim testovima oružje se nije odvajalo od aviona.

„Ovaj drugi uspešan test pokazuje sposobnost ARRV-a da dostigne i izdrži operativne hipersonične brzine, prikupi ključne podatke za upotrebu u daljim testovima leta i potvrdi bezbedno odvajanje od aviona“, navodi se u saopštenju Lokida.

Brigadni general Ratnog vazduhoplovstva Hit Kolins, izvršni oficir programa, Direkcija za naoružanje, rekao je: „Sada smo završili našu seriju buster testova i spremni smo da nastavimo sa sveobuhvatnim testiranjem kasnije ove godine“.

„All-up“ uključuje pojačivač i bojevu glavu.

Hipersonično oružje putuje u gornjim slojevima atmosfere sa više od pet puta većom brzinom od zvuka, ili oko 6.200 km (3.853 milje) na sat.

U odvojenom testu hipersoničnog oružja, Agencija za napredna istraživanja u oblasti odbrane (DARPA) potvrdila je da je uspešno izvršila prvi test svog hipersoničnog oružja Operational Fires.

Test je sproveden na poligonu Vajt Sends u Novom Meksiku.

Uspešni testovi pokazuju napredak među bezbrojnim naporima američkog razvoja hipersoničnog oružja, koji su u slučajevima bili opsednuti neuspelim testovima, rastućim pitanjima o troškovima i sve većom zabrinutošću da Sjedinjene Države zaostaju u onome što je postalo trka u naoružanju supersila.

Operational Fires je sistem koji se lansira sa zemlje koji će „brzo i precizno gađati kritične, vremenski osetljive ciljeve dok prodire u modernu neprijateljsku vazdušnu odbranu“. DARPA je zatražila i dobila 45 miliona dolara za OpFires u fiskalnoj 2022.

Jedan od koncepata kompanije Lockheed Martin za DARPA oružje je da se za lansiranje oružja koristi izlazni lanser artiljerijskog raketnog sistema visoke pokretljivosti (HIMARS), poput onih koji su poslati u Ukrajinu.

Ovi uspešni testovi su usledili nakon neuspelog probnog leta drugog tipa hipersoničnog oružja, Common Hipersonic Glide Bodi, 29. juna, u postrojenju Pacific Missile Range na Havajima.

Izvođači odbrane se nadaju da će iskoristiti prelazak na hipersonično oružje ne samo izgradnjom, već i razvojem novih mehanizama za otkrivanje i poraz.

Proizvođači oružja kao što su Lockheed, Northrop Grumman Corp i Raitheon Technologies Corp reklamirali su svoje programe hipersoničnog oružja investitorima dok se svetski fokus pomerio na novu trku u naoružanju za novu klasu oružja.