Vojna saradnja Rusije i Severne Koreje, za koju su predstavnici obe zemlje ranije rekli, predstavljala bi kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN usvojenih za ograničavanje severnokorejskog nuklearnog raketnog programa.
Predstavnik spoljnopolitičkog resora je naglasio da je Vašington više puta izražavao zabrinutost zbog približavanja DNRK i Rusije.
„I dalje smo duboko zabrinuti što DNRK nastavlja da pruža pomoć u agresorskom ratu Rusije protiv Ukrajine“, dodao je on.
Patel je podsetio da je Moskva prinuđena da se za vojnu podršku oslanja na takve zemlje kao što su Severna Koreja ili Iran. Između ostalog, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu otišao je u Severnu Koreju da pregovara o nabavci artiljerijskih granata.
„Naši podaci ukazuju na to da Rusija nastoji da poveća vojnu saradnju sa DNRK. Svaka bezbednosna saradnja ili trgovina oružjem između DNRK i Rusije prekršila bi niz rezolucija Saveta bezbednosti UN“, naglasio je portparol Stejt departmenta.
Severnokorejski lider Kim Džong Un obećao je u junu da će se „držati za ruke” sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i ojačati stratešku saradnju za zajednički cilj izgradnje moćne zemlje.
Severna Koreja traži bliže veze sa Kremljom i podržala je Moskvu nakon njene invazije na Ukrajinu prošle godine, okrivljujući „hegemonističku politiku“ i „aroganciju“ SAD i Zapada.