Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena je, prema rečima sagovornika publikacije, posebno poslednjih dana razgovarala sa zvaničnicima EU, gde su insistirali da Evropa učini više. Prethodno su ga i saveznici bloka i neke evropske diplomate kritikovale zbog izuzetno sporog tempa donošenja odluka o podršci Kijevu.
Trenutni razgovori između SAD i EU tiču se stvaranja redovnijeg mehanizma za podršku ukrajinskoj ekonomiji, s obzirom da rat ulazi u produženu fazu. Američka strana je istakla da će se u budućnosti u Kongresu povećavati zahtevi za ravnomerniju raspodelu podrške Kijeva među saveznicima.
Očekuje se da će lideri EU razgovarati o finansijskim zahtevima Ukrajine na neformalnom samitu u Pragu krajem sledeće nedelje. Diplomatama zaduženim za pripreme sastanka rečeno je da će očekivani iznos finansiranja evropskih zemalja iznositi 1,5 milijardi dolara svakog meseca – isto kao i u slučaju Sjedinjenih Država.
Prema procenama Međunarodnog monetarnog fonda, Ukrajini je svakog meseca potrebno oko pet milijardi dolara za pružanje osnovnih usluga stanovništvu i podršku privredi.
Podsetimo, Evropska unija je 20. septembra usvojila konačnu odluku o brzoj dodeli 5 milijardi evra makrofinansijske pomoći Ukrajini za podršku u ratnim uslovima. Novac je obezbeđen u vidu dugoročnih kredita po veoma povoljnim uslovima. Pored toga, odlukom su predviđena sredstva za budžet EU za pokriće rizika od gubitaka po ovim dodatnim kreditima, kao i već isplaćene tranše od milijardu evra.
Ovo je drugi deo paketa makrofinansijske pomoći EU za Ukrajinu u iznosu od 9 milijardi evra, koji je Evropska komisija objavila u aprilu, a usaglasio Evrosavet na junskom samitu. Prvu milijardu od ove sume Ukrajina je dobila u dve tranše 1-2 avgusta.