Ambasador Sjedinjenih Američkih Država pri NATO-u Džulijan Smit rekao je da je „veoma teško“ dogovoriti uslove prijema Ukrajine u Alijansu dok je zemlja još u ratu.
„Čak i sami Ukrajinci će vam reći da treba da sprovedu dalje reforme. Oni su napravili značajan napredak u raznim demokratskim transformacijama i reformama sektora bezbednosti, ali će morati da nastave da rade u tom pravcu“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, Ukrajina je već preduzela pozitivne korake koji su doveli do toga da je NATO pristao da pojednostavi proces pristupanja uklanjanjem „ključne prepreke“ – uslova za Akcioni plan za članstvo u Alijansi.
Odgovarajući na pitanje da li pozicija Ukrajine i nepostojanje vremenskog okvira za ulazak u NATO daje Ruskoj Federaciji podsticaj da nastavi borbu, Smit je naglasio da su se članice Alijanse već obavezale na budućnost Ukrajine i u NATO-u. kako bi mu pružili dugoročnu podršku.
„Putin je pretpostavio kada je započeo ovaj rat da može da sačeka da Zapad izgubi interesovanje za Ukrajinu. Ali realnost je da smo na 500. danu ovog rata i da niko nikuda ne ide“, zaključio je Smit.
Odluka samita u Viljnusu sadrži prilično pozitivnu formulaciju u vezi sa Ukrajinom. Konkretno, samit NATO-a se složio da se ukloni zahtev za Akcioni plan za članstvo na putu Ukrajine ka Alijansi. Istovremeno, saveznici su jasno stavili do znanja da će pozvati Ukrajinu u NATO „kada se steknu uslovi“.
U odluci samita nisu navedeni uslovi koje Ukrajina mora da ispuni, ali je definisan mehanizam za njihovu procenu. Godišnji nacionalni program (ANP) biće sredstvo za praćenje reformi koje sprovodi Ukrajina. Ovaj alat je već na raspolaganju Ukrajini.