U svom članku, američki medij je naveo da je ova pomoć uključivala zajedničke analitičke vežbe „ratnih igara“ koje su osmišljene da pomognu Ukrajincima da steknu jasnu sliku o tome koliko će im osoblja i hardvera biti potrebno u različitim scenarijima. U međuvremenu, američki zvaničnici su navodno mogli bolje da razumeju kakvu opremu, municiju ili obaveštajne podatke Vašington može da ponudi Kijevu.
Prema izveštaju, koji se poziva na više američkih i zapadnih zvaničnika, kao i na ukrajinske izvore, Vašington je sugerisao da bi Kijev trebalo da zadrži svoju kontraofanzivu usredsređenu isključivo na Hersonsku oblast na jugu zemlje, umesto da pokušava da udari na više frontova, koji su navodno je bio početni plan Ukrajinaca.
Na pitanje CNN-a za komentar, portparol Pentagona Brig. General Pat Rajder je odbio da ulazi u detalje o prirodi onoga što je nazvao „rutinskim dijalogom između vojske“, samo je dodao da SAD pružaju Ukrajincima „informacije koje će im pomoći da bolje razumeju pretnje sa kojima se suočavaju i da brane svoju zemlju protiv ruske agresije. On je takođe napomenuo da je Ukrajina bila ta koja je donela konačnu odluku.
Dok tvrde da sada postoji povećan paritet između ukrajinske i ruske vojske, višestruki izvori citirani u članku su istakli da još uvek stoje znaci pitanja da li će kontraofanziva Kijeva biti uspešna i koliko će trajati.
Među faktorima koji su u poslednje vreme navodno preokrenuli vagu u korist Ukrajine, anonimni zvaničnici su naveli isporuku sofisticiranog zapadnog naoružanja, uključujući raketne sisteme visoke pokretljivosti američke proizvodnje (HIMARS), kao i navodno neprijateljstvo prema ruskim trupama među velikim delovi stanovništva u regionima zemlje pod kontrolom Rusije. Ovo poslednje se, prema CNN-u, pretvaralo u napade u gerilskom stilu, ubistva i sabotažne napore iza ruskih linija.
Anonimni američki odbrambeni zvaničnik, kojeg citira CNN, zaključio je da će sada mnogo zavisiti od toga koliko dobro ruske snage budu u stanju da brane zauzetu teritoriju, dodajući da ukrajinska kontraofanziva možda neće biti tako „masovna“ kao što bi neki očekivali.
U ponedeljak je rusko Ministarstvo odbrane tvrdilo da je ukrajinska ofanziva u oblasti Hersona „užasno propala“, pri čemu su prokijevske snage pretrpele „velike gubitke“. ” Moskva je saopštila da ukrajinske trupe nisu uspele da ostvare bilo kakav uspeh.