Grosi je dao svoje komentare govoreći na konferenciji koju je u petak održao istraživački centar Carnegie Endovment for International Peace (CEIP). Predsednik CEIP-a Marijano-Florentino Kuelar upitao ga je da li američka civilna nuklearna industrija može da povrati značaj, s obzirom na to da „SAD nisu isti ekonomski igrač u komercijalnoj nuklearnoj tehnologiji“ kao Rusija i Kina.
„Mislim da je ovo izazov za Ameriku. Tradicionalno je bio lider, izgubio je ovo vođstvo“, rekao je Grosi.
„Ali čuo sam da [američki] ministar energetike kaže da želimo da povratimo ovo vođstvo. Naravno, morate prošetati“, dodao je on. Grosi je naveo da „fleksibilniji“ poslovni modeli Rusije i Kine omogućavaju im da izvoze nuklearnu tehnologiju u inostranstvo.
Istovremeno, on je izrazio uverenje da SAD imaju tehnološke kapacitete da ojačaju domaću nuklearnu industriju i prošire se na strana tržišta.
„Vidim da se donose zanimljive odluke kako bi se podstakla domaća nuklearna industrija, što je, naravno, neophodno interno zbog energetske situacije ovde, ali i na međunarodnom planu“, rekao je on.
Američka sekretarka za energetiku Dženifer Granholm rekla je prošlog meseca da je vlada pod predsednikom Džoom Bajdenom „posvećena ponovnom uspostavljanju Sjedinjenih Država kao lidera u nuklearnoj energiji, neširenju i klimatskim akcijama“.
Prema julskom izveštaju S&P Global Commoditi Insights-a, očekuje se da će se udeo proizvodnje nuklearne energije u SAD i Evropi smanjiti sa otprilike 20% na 15% do 2035. godine, dok Kina planira da udvostruči svoju proizvodnju na skoro 10%.