SAD su dobrodošle u indo-pacifičkom regionu i trebalo bi da učine više

SAD su dobrodošle u indo-pacifičkom regionu i trebalo bi da učine više

Sjedinjene Države su dobrodošle u indo-pacifičkom regionu i moraju da ažuriraju svoj pristup kako bi imale jače prisustvo tamo kako bi se suprotstavile uticaju Kine, rekao je najviši američki diplomata u Tokiju.

Govoreći u petak na Institutu za politiku azijskog društva u Njujorku, Rahm Emanuel, američki ambasador u Japanu, rekao je da se region okreće SAD. kada Kina postaje pretnja, a Japan je opisao kao suštinskog igrača u savezima koje predvode SAD i uticajnu silu koja radi rame uz rame sa SAD u regionu.

„Mi, kao zemlja, strateški, odbrambeno, ekonomski, moramo da razmišljamo o novom i svojevrsnom modernizovanom načinu na koji pristupamo Japanu i regionu“, rekao je Emanuel Danijelu Raselu, potpredsedniku za međunarodnu bezbednost i diplomatiju u Institut.

„Region želi celu Ameriku, a ne samo deo Amerike, ekonomski, vojno, diplomatski, politički“, rekao je Emanuel. „Zato što znaju da je nevezana Kina pravi rizik za njih i potrebno im je Amerika, cela Amerika, njeno prisustvo.“

Tenzije su porasle u indo-pacifičkom regionu, gde je Kina postala odlučnija i u Južnom kineskom moru i u Istočnom kineskom moru i pojačala vojni pritisak na Tajvan, samoupravno ostrvo koje Peking smatra delom kineske teritorije i zaklinje da će zauzeti silom ako bude potrebno da bi se postiglo nacionalno ujedinjenje. SAD su odgovorile sklapanjem partnerstava, izazivajući proteste Pekinga da Vašington igra blokovsku politiku koja ima za cilj da obuzda Kinu i obuzda njen uspon.

Kina prikazuje SAD kao nepozvanog autsajdera koji se meša u regionalna pitanja i tvrdi da zemlje u regionu treba da rešavaju probleme među sobom. U julu je nastojala da poboljša svoje veze sa Japanom i Južnom Korejom tako što je bila domaćin trilateralnog foruma u ​​primorskom gradu Ćingdao, kada je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji veličao susedske veze i pozivao na regionalno jedinstvo.

„Trogodišnja pandemija donela je mnoge promene u svetu, ali ono što se nije promenilo i ono što se nikada neće promeniti jeste činjenica da su Kina, Japan i Južna Koreja susedi u neposrednoj geografskoj blizini i sa kulturnim vezama“, rekao je Vang.

„Samo regioni koji traže snagu kroz jedinstvo mogu ukloniti spoljne poremećaje i postići održivi razvoj“, rekao je Vang.

U avgustu je predsednik Džo Bajden uspostavio trilateralno partnerstvo sa Japanom i Južnom Korejom u Kemp Dejvidu zbog zajedničkih bezbednosnih izazova koje predstavljaju Severna Koreja i Kina.

U Institutu za politiku azijskog društva, Emanuel je ovo partnerstvo nazvao „seizmičkim pomeranjem ploča u Indo-Pacifiku“. To je promenilo kalkulacije Kine, a SAD mogu više, rekao je Emanuel.

„Mislim da je to zaista obaveza svih nas, posebno u Indo-Pacifiku, posebno ako mislite da je Kina moćna sila kako mi kažemo, onda znate šta, cela Amerika mora da učestvuje u ovome“, rekao je ambasador.

„Ako želimo da pobedimo, nećemo moći da učestvujemo samo sa 45 odsto naše snage. To je moj osećaj“, rekao je.

Tokom razgovora sa Raselom, Emanuel je rekao da američka politika ne treba da izneveri svoje saveznike.

„Oni gledaju u SAD i postoje stvari kojima se dive i koje vole“, rekao je Emanuel. „Oni gledaju našu politiku i žele da budu sigurni da je Amerika koju poznaju“ Amerika koja će biti tamo sutra.