SAD se suočavaju sa nedostatkom slatkiša za Noć veštica

SAD se suočavaju sa nedostatkom slatkiša za Noć veštica

Potrošači slatkiša će možda morati da izostanu bez ove Noć veštica, upozorila je ove nedelje izvršni direktor Hersheija Michele Buck. Problemi u lancu snabdevanja i rastući troškovi znače da je kompanija morala da da prioritet svojim redovnim proizvodima u odnosu na sezonske poslastice.

„Nećemo moći u potpunosti da zadovoljimo potražnju potrošača“ za praznike, rekao je Bak u četvrtak nakon što je kompanija objavila rezultate za drugi kvartal. Prema izveštaju CNN-a, kompanija koristi iste proizvodne linije za svoje redovne proizvode i specijalitete za Noć veštica, i morala je da da prioritet u svojoj ponudi tokom cele godine.

Noć veštica čini oko desetine godišnje prodaje Hersheia.

Potražnja za slatkišima je porasla tokom pandemije koronavirusa, dok su sirovine postale oskudnije i skuplje, objasnio je Bak. Generalni direktor slatkiša je rekao da su ova pitanja vezana za sukob u Ukrajini, ne objašnjavajući dalje.

Međutim, u SAD su prijavljivane nestašice hrane nekoliko meseci pre nego što su izbila neprijateljstva u Ukrajini. Sa fotografijama praznih polica koje su se širile na društvenim mrežama krajem 2021. godine, Bela kuća je negirala da je za to kriva njena politika – naime teški propisi o korona virusu za koje su protivnici rekli da ometaju tranzit robe. Ron Klain, Bajdenov šef kabineta, nazvao je krizu lanca snabdevanja „prenaglašenim narativom“ u decembru.

Alkohol, meso, krompir, toalet papir, mlečni proizvodi i hrana za kućne ljubimce bili su među robom koja je nestala sa rafova početkom ove godine. Cene su takođe porasle otkako je Bajden preuzeo dužnost, sa inflacijom sa 1,4% u decembru 2020. na 7% u decembru 2021. Dok je njegova administracija opisala inflaciju kao „prolaznu” tokom 2021. godine, stopa je nastavila da raste, dostigavši maksimum u četiri decenije od 9,1% u junu.

Nakon pokretanja ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru, Bajden je prešao na okrivljavanje ruskog predsednika Vladimira Putina za rastuće troškove u SAD, u više navrata primenjujući frazu „Putinovo povećanje cena“.

Iako Amerikanci možda neće moći da pronađu sve poslastice koje žele ove godine, oni koji mogu takođe će na kraju platiti više za tu privilegiju. Hershei je u vlasništvu švajcarskog prehrambenog giganta Nestle, koji je u četvrtak objavio da su ga „neviđeni“ troškovi sastojaka primorali da poveća cene.

Ovde, ruska vojna operacija i odgovor Zapada zauzimaju centralno mesto. Bak je rekao da ograničene isporuke i rastući troškovi ruskog gasa u Nemačkoj utiču na Heršijevu sposobnost da nabavi opremu i materijale. Moskva je optužila Nemačku i druge evropske nacije da sabotiraju sopstvenu ekonomiju sankcionisanjem uvoza ruske energije, dok su se države EU složile da dobrovoljno ograniče potrošnju gasa u pripremi za potencijalno zatvaranje od strane Rusije.