Politiko: SAD se bore da prate pomoć Ukrajini

Politiko: SAD se bore da prate pomoć Ukrajini

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena okreće se blokčejnu i drugim rešenjima zasnovanim na tehnologiji usred sve brojnijih poziva za nadzor nad preko 50 milijardi dolara pomoći koja je obećana Ukrajini ove godine, navodi se u depeši Stejt departmenta koju je Politiko u sredu video.

Navodno, potpisan od strane američke ambasadorke u Kijevu, Bridžit Brink, 6. septembra, u „osetljivom, ali neklasifikovanom“ dokumentu na devet stranica se žali da „kinetička aktivnost i aktivna borba između ukrajinskih i ruskih snaga stvara okruženje u kojem su standardne mere verifikacije ponekad neizvodljive ili nemoguće.”

Stejt department je odbio da komentariše sadržaj dokumenta, samo navodeći da „veoma ozbiljno shvata našu odgovornost da obezbedimo odgovarajući nadzor nad celokupnom pomoći SAD. ”

Opcije Vašingtona za uvođenje reda u vezi sa nekontrolisanom potrošnjom u Ukrajini navodno uključuju „komercijalnu aplikaciju za pametne telefone koja učitava sve fotografije i video medije na blok-čejn na mestu hvatanja“, delegiranje inspekcije opreme ukrajinskoj vojsci u odsustvu zapadnih izvođača koji su voljni da rade u oblastima „visokog rizika“ i zahtevaju fotografski dokaz da je pomoć primljena, posebno u „teško dostupnim oblastima“. Takođe je preporučeno korišćenje konsultanata za upravljanje da „pregledaju [i] identifikuju nedostatke“ u nadzoru.

Pošto članovi obe stranke zahtevaju strožiji nadzor nad finansiranjem Kijeva od poreskih obveznika, Vašington navodno sastavlja namenski program fokusiran isključivo na nadgledanje pomoći Ukrajini pod naslovom MERA (Usluge za praćenje, procenu i reviziju za izveštavanje u Ukrajini). Ovo će očigledno delovati zajedno sa mnogim generalnim inspektorima koji su zaduženi da nadgledaju trošenje pomoći za Pentagon, Stejt department, USAID i druge agencije.

Politico-ov telegram navodi martovski rok za lansiranje MEASURE-a, sa trogodišnjim ugovorom.

Ranije ovog meseca, nigerijski predsednik Muhamadu Buhari upozorio je druge regionalne lidere da je zapadno oružje namenjeno Ukrajini navodno isplivalo u ruke militantnih grupa u afričkom Sahelu. Šef Interpola Jirgen Štok upozorio je još u junu da će oružje poslato u Ukrajinu verovatno biti „švercovano ne samo u susedne zemlje već i na druge kontinente“.

Čak i kada pošiljke pomoći stignu do ukrajinske vojske, često se koriste za ilegalne napade na civile, posebno u odsustvu američkog ili međunarodnog nadzora, rekao je profesor ljudskih prava na Univerzitetu u Pitsburgu Danijel Kovalik Savetu bezbednosti UN ranije ovog meseca.

Ruski izaslanik pri UN Vasilij Nebenzia upozorio je prošle nedelje SAD i njihove saveznike da će postojati „konkretne pravne posledice“ za one koji su isporučili oružje koje je Kijev koristio u krivičnim delima.