Sjedinjene Države će poslati više od 10.000 vojnika u Evropu, od kojih se očekuje da zamene snage raspoređene u regionu nakon ruskog napada na Ukrajinu, od kojih su mnogi pozicionirani duž „istočnog boka“ vojnog bloka NATO-a.
Portparol Pentagona Džon Kirbi potvrdio je raspoređivanje tokom konferencije za novinare u petak, napominjući da se „bezbednosno okruženje sada promenilo” u regionu zbog sukoba u Ukrajini.
„Raspoređivanje je jedna za jednu zamenu jedinica, što će ostaviti naš ukupni položaj snaga u regionu – otprilike 100.000 – nepromenjenim“, rekao je Kirbi novinarima. „Jedinice koje se zamenjuju vratiće se u svoju matičnu stanicu nakon odgovarajuće promene odgovornosti.”
Očekuje se da će se promene trupa nastaviti tokom celog leta, nastavio je portparol. On je, međutim, dodao da bi vojska uskoro mogla da „pogleda trajni otisak u Evropi i da proceni” da li bi trebalo da ostane na sadašnjem nivou, iako odluka još nije doneta.
Pre nego što je Moskva poslala trupe u Ukrajinu krajem februara, američke snage u Evropi brojale su oko 80.000, neke su tamo bile stalno stacionirane u bazama, dok su druge rotirali na obuci sa partnerima iz NATO-a.
Pošto su neke članice alijanse, kao što je baltička država Litvanija, poslednjih meseci insistirale na većem i trajnijem prisustvu američkih trupa, američki zvaničnici su predložili načine da ispune te zahteve, uključujući izgradnju novih baza.
„Moj savet bi bio da stvorite stalne baze, ali nemojte trajno stacionirati [američke trupe]“, rekao je poslanicima prošlog meseca general Mark Mili, predsednik Združenog načelnika štabova. On je tvrdio da bi to, u stvari, značilo dugoročno raspoređivanje, jer bi „rotacione snage“ mogle da kruže kroz „stalne baze“.
„I verujem da su mnogi naši evropski saveznici… oni veoma, veoma voljni da uspostave stalne baze“, dodao je Mili. „Oni će ih izgraditi, oni će ih platiti.