Administracija predsednika Džoa Bajdena razmatra smanjenje carina na kinesku robu u nastojanju da se izbori sa rekordno visokom inflacijom u SAD.
Sekretarka trgovine Gina Raimondo potvrdila je potencijalni potez u nedelju, rekavši da je Bajden lično zamolio njen tim da ispita to pitanje. Inflacija u SAD je u martu dostigla 40-godišnji maksimum i očekuje se da će eskalirati u narednim mesecima.
Neke od carina, koje je uveo bivši predsednik Donald Tramp, utiču na robu za domaćinstvo koja bi se mogla jeftinije kupiti iz Kine. Raimondo je ranije pohvalio neke Trampove tarife za Kinu kao „veoma efikasne“.
„Mi to gledamo. U stvari, predsednik je tražio od nas iz njegovog tima da to analiziramo. I tako smo u procesu da to uradimo za njega i on će morati da donese tu odluku“, rekao je Raimondo u intervjuu za CNN na pitanje o tom pitanju.
Potencijalni potez dolazi dok Bajdenova Bela kuća grozničavo traži lekove protiv inflacije. Bajden je prošle nedelje objavio plan od 3 tačke za borbu protiv inflacije, ali su ga čak i članovi njegove stranke kritikovali kao slab.
„Podržavam predsednikove napore, ali potrebna nam je smelija vizija i brža akcija“, napisao je u četvrtak predstavnik Ro Kana iz D-Kalifornije. „Da bi ispunio trenutak, gospodin Bajden bi trebalo da sazove hitnu operativnu grupu koja je ovlašćena da snizi cene i reši nestašice. Potrebna nam je sveobuhvatna mobilizacija, a ne samo nekoliko ad hoc inicijativa koje reaguju na naslove.
Međutim, Bajdenov plan uglavnom poziva Federalne rezerve i Kongres da se izbore sa inflacijom, a od strane Bajdena postoji malo izvršnih radnji.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen rekla je u četvrtak da je pogrešila u vezi sa inflacijom nakon meseci umanjivanja važnosti ovog pitanja.
Bajdenova administracija je prošle godine više puta insistirala da će inflacija biti „prolazna“. Sekretarka finansija Dženet Jelen priznala je prošle nedelje da je njeno predviđanje bilo „pogrešno“.
„Mislim da sam tada pogrešio u vezi puta kojim će inflacija ići. rekla je tada za CNN. Kao što sam spomenuo, došlo je do neočekivanih i velikih šokova u privredi koji su povećali cene energije i hrane i hm, uska grla u snabdevanju koja su loše uticala na našu ekonomiju, a koje u to vreme nisam razumeo.