„[Podmornica] je sposobna da nosi do 154 krstareće rakete Tomahavk i raspoređena je u 5. flotu SAD kako bi pomogla u osiguravanju regionalne pomorske bezbednosti i stabilnosti“, rekao je komandant. Timoti Hokins, portparol 5. flote sa sedištem u Bahreinu, u subotu.
Hokins je dodao da je ta podmornica u petak prošla kroz Suecki kanal na svom putu do neotkrivene lokacije na Bliskom istoku. On je odbio da komentariše specifičnosti misije podmornice ili šta je dovelo do njenog raspoređivanja.
Američka mornarica retko otkriva informacije o lokacijama ili raspoređivanju svojih podmornica. Njena 5. flota deluje u Persijskom zalivu, Crvenom moru, Arapskom moru i nekim delovima Indijskog okeana. Ormuški moreuz, uski prolaz kroz koji se transportuje oko 20% sve nafte, takođe je u nadležnosti flote.
SAD i Velika Britanija, i drugi, optužili su Iran poslednjih godina za napade na komercijalne naftne tankere, uključujući napade na norveška i japanska plovila 2019. godine, koji su primorali obe posade da napuste brod. Teheran je energično negirao optužbe.
SAD su takođe optužile Iran za „opasne i uznemirujuće pristupe” njegovoj mornarici poslednjih godina u Persijskom zalivu. Tenzije između njih dvojice su obnovljene prošlog meseca nakon što su SAD pokrenule raketne napade na snage koje podržava Iran u Siriji. Ovo je bila odmazda za ubistvo američkog izvođača radova u raketnom napadu na severoistoku zemlje. U napadu je povređeno još sedam Amerikanaca.
Porast tenzija je potom podstaknut nakon što se tadašnji predsednik Donald Tramp povukao iz sporazuma iz 2015. kako bi Iranu pružio ublažavanje sankcija, i uprkos pokušajima Bajdenove administracije da traži diplomatski lek.
Vašington je takođe izrazio zabrinutost zbog podrške Teherana ruskim snagama u Ukrajini. SAD se takođe protive stavu Irana jer se odnosi na Izrael – sa kojim ima takozvani sukob proksi – i na Kinu, koja je posredovala u obnavljanju diplomatskih veza prošlog meseca između Irana i Saudijske Arabije.