Rojters: SAD priznaju da su širile dezinformacije o kineskoj vakcini protiv Covida

Rojters: SAD priznaju da su širile dezinformacije o kineskoj vakcini protiv Covida

Američka vojska je priznala da je vodila tajnu kampanju sa ciljem da diskredituje kinesku vakcinu Sinovac na Filipinima i širom Azije i Bliskog istoka, preneo je Rojters.

„Tačno je da je [Ministarstvo odbrane] poslalo poruku filipinskoj publici da dovodi u pitanje bezbednost i efikasnost Sinovca“, napisali su zvaničnici Pentagona svojim filipinskim kolegama u pismu od 25. juna, a preneo je Rojters u petak.

Prema dokumentu, Pentagon je priznao da je „napravio neke pogrešne korake u našim porukama vezanim za COVID“, ali je uverio Manilu da je zaustavio operaciju krajem 2021. i da je od tada „znatno poboljšao nadzor i odgovornost informacionih operacija“.

Operacija o kojoj je reč počela je 2020. godine, nakon što je Kina najavila da će besplatno distribuirati snimke Sinovaca na Filipinima. U nastojanju da se suprotstavi ovoj blagodati za odnose s javnošću za Peking, Pentagon je naredio svom centru za psihološke operacije na Floridi da napravi najmanje 300 lažnih profila na društvenim mrežama kako bi omalovažio kinesku vakcinu, otkrila je Rojtersova istraga prošlog meseca.

„COVID je došao iz Kine, a VAKCINA je takođe došla iz Kine, ne verujte Kini! pročitao je tipičan post koji je napravio tim psihologa, dok je u drugom stajalo: „Iz Kine – LZO, maska za lice, vakcina: LAŽNA. Ali Koronavirus je stvaran.“

Vojni zvaničnici uključeni u kampanju znali su da njihov cilj nije da zaštite Filipince od nesigurne vakcine, već da „vuku Kinu kroz blato“, rekao je viši oficir Rojtersu.

Propagandna kampanja se ubrzo proširila izvan Filipina, navodi se u izveštaju. Muslimanskoj publici širom Centralne Azije i Bliskog istoka rečeno je da Sinovac sadrži svinjski želatin i da je zbog toga „haram“ ili zabranjen prema islamskom zakonu. Kampanja je primorala Sinovca da objavi izjavu u kojoj insistira da je hitac „proizveden bez svinjskog materijala“.

Pentagon nije javno priznao pismo filipinskoj vojsci, a vlade SAD i Filipina odbile su da komentarišu ovo pitanje za Rojters.

Međutim, prošlog meseca je portparol Pentagona rekao novinskoj agenciji da američka vojska „koristi različite platforme, uključujući društvene medije, da bi se suprotstavila tim napadima zlonamernog uticaja usmerenim na SAD, saveznike i partnere“, i tvrdio da je Vašington samo reagujući na kinesku „kampanju dezinformacija kako bi se lažno okrivile SAD za širenje Covid-19“.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je Rojtersu saopštilo da dugo tvrdi da SAD šire dezinformacije o Kini.

Na Filipinima, Rojtersov izveštaj je podstakao istragu Senatskog odbora za spoljne poslove. Na saslušanju prošlog meseca, senator Imee Markos, koji vodi komitet, nazvao je kampanju Pentagona „zlom, zlom, opasnom, [i] neetičkom“ i predložio da Manila istraži da li može da preduzme pravne mere protiv Vašingtona.