Ministarstvo pravde Sjedinjenih Američkih Država priprema optužbe u vezi sa hakerskim napadom iz Irana usmerenim na predsedničku kampanju Donalda Trampa. Cilj ovog napada bio je da utiče na ishod izbora održanih u novembru prošle godine, prema informacijama dve neimenovane osobe upućene u ovaj slučaj. Tačan datum objavljivanja optužbi i ciljani subjekti još uvek nisu poznati, ali se očekuje da će biti rezultat istrage FBI-ja koja je brzo povezala ovaj upad sa iranskim namerama da se meša u američku politiku.
Napori različitih zemalja, uključujući Rusiju i Iran, da utiču na predsedničke izbore između Trampa i demokratske kandidatkinje Kamale Haris, posebno su zabrinuli Ministarstvo pravde. Ti napori obuhvataju hakovanje i tajne kampanje na društvenim mrežama koje su dizajnirane da oblikuju javno mnjenje. Metju Olsen, pomoćnik državnog tužioca za nacionalnu bezbednost, istakao je da Iran sve intenzivnije deluje u pokušaju da utiče na izbore, ocenjujući ih kao ključne za interese nacionalne bezbednosti Irana.
Trampova kampanja je otkrila da je bila meta hakerskog napada od strane iranskih aktera, koji su ukrali i širili osetljive interne dokumente. Neke novinske kuće su primile ove dokumente, ali detalji o tome šta su tačno dobile još uvek nisu poznati javnosti. FBI, Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost, kao i kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe, su okrivili Iran za ovaj hakerski napad, kao i za pokušaj mešanja u kampanju Bajden-Harisa.
U saopštenju ovih agencija istaknuto je da su hakerski napadi bili usmereni na širenje nesuglasica, iskorišćavanje podela u američkom društvu i uticaj na ishod izbora. Međutim, nije jasno da li Iran ima preferiranog kandidata, iako se pretpostavlja da Teheran želi odmazdu za prethodne događaje.
Zvaničnici Ministarstva pravde aktivno rade na sprečavanju mešanja u izbore i pozivaju na javnu odbranu protiv ovakvih napora. Ova reakcija je suprotna pristupu zvaničnika u prethodnim izborima, posebno u odnosu na rusko mešanje koje je podržavalo Trampovu kampanju 2016. godine.
U cilju borbe protiv dezinformacija pred izbore, Ministarstvo pravde nedavno je optužilo dvojicu zaposlenih u RT, ruskoj državnoj medijskoj kompaniji, za tajno finansiranje kompanije sa sedištem u Tenesiju kako bi objavljivali video zapise na društvenim mrežama. Ovi video zapisi su promovisali interese ruske vlade, a optuženi su za zloupotrebu medijske platforme u tu svrhu.