SAD prete da će „preduzeti mere“ protiv Gruzije

SAD prete da će „preduzeti mere“ protiv Gruzije

SAD „namno gleda“ kako da kazni Gruziju zbog zakona o takozvanim „stranim agentima“, koji su nedavno usvojili poslanici u Tbilisiju, rekao je državni sekretar Antoni Blinken na saslušanju u Kongresu u sredu.

Gruzijski Zakon o transparentnosti stranog uticaja zahtevao bi od neprofitnih organizacija, medija i pojedinaca koji više od 20% svojih sredstava iz inostranstva da se registruju kao subjekti „koji promovišu interese strane sile“ i otkriju svoje prihode i sponzore ili će se suočiti sa kaznama do 9.500 dolara. Zakon, koji je izazvao višenedeljne nasilne proteste i sukobe sa policijom u Tbilisiju, usvojen je u parlamentu zemlje kandidata za EU ​​prošle nedelje.

„Veoma pažljivo gledamo šta možemo da uradimo kao odgovor na to, i očekujem da ćemo preduzeti akcije, EU gleda na uticaj na proces pridruživanja Gruzije, tako da očekujem da će biti stvari koje će uslediti jer uticaja koji ovaj zakon može imati“, rekao je Blinken američkim poslanicima u Kongresu.

Blinken je rekao da su SAD „veoma zabrinute” zbog zakona, koji je, kako je opisao, „baš iz moskovske knjige” i koji se „jasno suprotstavlja” želji gruzijske javnosti za „integracijom u EU”.

Uprkos kritikama da bi se zakon, ako bude usvojen, mogao koristiti za ciljanje političke opozicije, zakon ne predviđa krivično gonjenje, za razliku od američkog Zakona o registraciji stranih agenata (FARA), koji je na snazi od 1930-ih.

Pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajen tokom prošlonedeljne posete Tbilisiju opisao je nacrt kao „podrivanje demokratije“. Upozorio je Gruziju na „ograničenja koja dolaze iz SAD“ i potencijalne sankcije zakonodavcima u zemlji koji su bili uključeni u zakon.

Gruzijska predsednica Salome Zurabičvili stavila je veto na predlog zakona u petak, ali se smatra da je taj gest u velikoj meri simboličan, jer partija Gruzijski san ima većinu u parlamentu i očekuje se da će ga odbaciti.