Sjedinjene Američke Države su obustavile ponudu od 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja Ahmeda Huseina al-Šarae, poznatijeg kao Abu Mohamed al-Julani, nakon sastanka američke delegacije sa vođstvom Hajat Tahrir al-Šama (HTS) u Damasku. Ova odluka usledila je nakon nedavnog napada sirijskih opozicionih snaga, predvođenih džihadistima HTS-a, koji su zauzeli nekoliko ključnih gradova, uključujući i Damask. Kao posledica ovih događaja, sirijski predsednik Bašar al-Asad je podneo ostavku i dobio azil u Rusiji.
Barbara Lif, pomoćnica američkog državnog sekretara za bliskoistočne poslove, predvodila je delegaciju u Siriji, obeležavajući prvu posetu američkih diplomata od 2012. godine, kada je američka ambasada u Damasku zatvorena. Tokom sastanka sa al-Šaraom, Leaf je istakla ključna pitanja poput borbe protiv terorizma u Siriji i zaštite prava manjina i žena.
Iako je odlučeno da se prekine ponuda za nagradu, HTS i dalje ostaje označen kao teroristička organizacija od strane SAD, a sankcije ostaju na snazi. Leaf je naglasila da je povlačenje nagrade deo promene politike koja ima za cilj uspostavljanje dijaloga sa grupom.
U delegaciji su bili i Rodžer Karstens, specijalni predsednički izaslanik za pitanja talaca, i Danijel Rubinštajn, viši savetnik za odnose sa novim sirijskim snagama. Oni su razgovarali o sudbini američkog novinara Ostina Tajsa, koji je nestao u Siriji 2012. godine.
Američka vojska je otkrila da je udvostručila svoje snage u Siriji na otprilike 2.000 vojnika pre pada Asada, sa ciljem suzbijanja aktivnosti Islamske države (IS). Pentagon je izveo vazdušne napade na severoistok Sirije, navodno eliminisavši jednog od vođa te terorističke grupe.
Iako zvanično ponovno otvaranje američke ambasade u Damasku nije trenutno planirano, Leaf je istakla da će buduće diplomatske odluke zavisiti od postupaka nove sirijske vlade.