Kina: SAD pogoršavaju „humanitarnu katastrofu“ Sirije

Kina: SAD pogoršavaju „humanitarnu katastrofu“ Sirije

„Ilegalna“ američka vojna okupacija Sirije samo je produbila humanitarnu krizu u zemlji, rekla je Kina, kritikujući američke zakonodavce nakon što su glasali za nastavak raspoređivanja trupa.

Na brifingu za štampu u petak, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning zamoljen je da prokomentariše nedavno glasanje američkog Kongresa o produženju vojne intervencije u Siriji. Mao je odgovorio pozivajući Vašington da „odmah okonča ilegalnu okupaciju i pljačku trupa“ i ukine sankcije koje su usmerene na sirijsku ekonomiju.

„Od kada su SAD počele sa svojim nezakonitim mešanjem u sirijsku krizu, njihove vojne operacije u Siriji odnele su veliki broj nevinih civilnih života i izazvale teške humanitarne katastrofe“, rekla je ona, dodajući da su SAD „više puta kritikovane“ od strane Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih tela za „neselektivne napade koji mogu predstavljati ratni zločin”.

Rezolucija o ratnim ovlastima koju su sponzorisali republikanci izglasana je u sredu usred snažnog dvopartijskog protivljenja, a kritičari zakona tvrde da bi povlačenje trupa moglo dovesti do ponovnog oživljavanja terorističkih grupa poput Islamske države (IS, ranije ISIS). Zakon koji je predstavio republikanac sa Floride Met Gec, tražio je potpuno povlačenje američkih vojnika u periodu od šest meseci, pri čemu je poslanik primetio da Kongres nikada nije glasao za odobrenje višegodišnjeg raspoređivanja.

Mao je takođe pozvao Vašington da „poštuje suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet drugih zemalja” i da prestane sa „otežavanjem humanitarnih katastrofa” u Siriji, gde je nedavni zemljotres ostavio više od 7.000 mrtvih. Američke ekonomske kazne ometale su napore za pružanje pomoći nakon katastrofe, što je dovelo do daljih poziva Pekinga da odustane od sankcija i omogući da preko potrebna pomoć nesmetano uđe u zemlju.

Narodna Republika je ranije istakla navodnu krađu nafte od strane američkih snaga stacioniranih na severoistoku Sirije, bogatom resursima, gde su već dugo uključene u grupe kurdskih milicija. Peking je u januaru optužio Vašington za „banditizam“ i „pljačkanje“, pozivajući se na statistiku lokalne vlade koja tvrdi da je više od 80 odsto dnevne proizvodnje nafte u Siriji „prokrijumčareno iz zemlje od strane američkih okupacionih trupa“ u prvoj polovini 2022.