VAŠINGTON – Bajdenova administracija planira da iskoristi ograničenja iz ere pandemije da protera mnoge kubanske, nikaragvanske i haićanske migrante uhvaćene na jugozapadnoj granici nazad u Meksiko, dok istovremeno dozvoli nekima da uđu u Sjedinjene Države vazdušnim putem na humanitarnom razloga, prema trojici američkih zvaničnika upoznatih sa ovim pitanjem.
Ova najnovija politika koja se razmatra dolazi nakon što je Vrhovni sud SAD ove sedmice presudio da ograničenja iz ere pandemije, poznata kao Naslov 42, moraju ostati na snazi možda mjesecima kao pravna bitka oko njihove budućnosti.
Prema naslovu 42, koji je prvobitno izdat u martu 2020. na početku pandemije COVID-19 pod bivšim republikanskim predsednikom Donaldom Trampom, granični agenti mogu brzo da proteraju migrante u Meksiko bez da im daju šansu da zatraže azil.
Hladni diplomatski odnosi između Sjedinjenih Država i vlada Kube, Nikaragve i Venecuele zakomplikovali su deportacije u te zemlje. Sve veći broj migranata iz tih zemalja pristigao je na američko-meksičku granicu tražeći američki azil usred ekonomskih i političkih previranja kod kuće.
Nova pravila za Kubance, Nikaragvance i Haićane bila bi po uzoru na postojeći program za Venecuelance koji je pokrenut u oktobru. Program omogućava do 24.000 Venecuelanaca izvan Sjedinjenih Država da se prijave za ulazak u zemlju vazdušnim putem putem „humanitarne uslovne dozvole“ ako imaju sponzore iz SAD. Venecuelanci uhapšeni u pokušaju da pređu granicu uglavnom se vraćaju u Meksiko.
Meksiko je prihvatio samo proterivanje nekih nacionalnosti, uglavnom Meksikanaca i Centralnoamerikanaca, pod naslovom 42. Ali nakon što je Meksiko pristao da vrati Venecuelance u oktobru, njihovi prelazi su dramatično opali, a neki su odustali i vratili se kući.
Dva zvaničnika su rekla da bi promena politike za Kubance, Haićane i Nikaragvance mogla da dođe već ove nedelje. Treći zvaničnik je rekao da bi to moglo da se primeni na prve dve grupe ove nedelje i na Nikaragvance kasnije. Konačne odluke nisu donete, rekao je četvrti američki zvaničnik Rojtersu. Zvaničnici su razgovarali pod uslovom da ostanu anonimni kako bi razgovarali o unutrašnjem planiranju.
Haiti je prihvatio deportovane i migrante proterane prema naslovu 42, ali poslanici i zastupnici kritikovali su Bajdenovu administraciju zbog vraćanja ljudi dok zemlja prolazi kroz politička i ekonomska previranja.
Deportacija, prema statutu poznatom kao naslov 8, je formalniji i dugotrajniji proces koji može dovesti do dugih zabrana ponovnog ulaska u SAD u poređenju sa protjerivanjem koje može trajati samo satima prema naslovu 42.
Američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) i meksički zvaničnici nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Američki zvaničnici rekli su da je naslov 42 prvobitno uveden da bi se suzbilo širenje COVID-a, ali su američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) od tada rekli da više nije potreban iz razloga javnog zdravlja. Zagovornici imigranata kažu da to izlaže ranjive migrante ozbiljnim rizicima, poput kidnapovanja ili napada, u meksičkim pograničnim gradovima.
Američki predsednik Džo Bajden, demokrata, bori se sa nezabeleženim nivoom prelaza migranata na granici između SAD i Meksika otkako je preuzeo dužnost u januaru 2021, što je podstaklo kritike republikanaca i nekih članova njegove sopstvene stranke koji kažu da je njegova politika previše opuštena.
Agenti američke granične patrole uhapsili su rekordnih 2,2 miliona migranata na jugozapadnoj granici u fiskalnoj 2022. godini, koja se završila 30. septembra. Skoro polovina uhapšenih je brzo proterana u skladu sa politikom Title 42.
Prema novom venecuelanskom programu uslovnog otpusta, više od 14.000 Venecuelanaca je provereno i dobilo je odobrenje za putovanje u Sjedinjene Države, a više od 5.900 je već zakonito stiglo od 30. novembra, prema DHS-u.
Nakon pokretanja venecuelanskog programa, broj Venecuelanaca uhvaćenih u ilegalnom prelasku u Sjedinjene Države pao je za skoro 70 odsto sa oko 21.000 susreta u oktobru na 6.200 u novembru, prema podacima američke Carine i granične zaštite (CBP) objavljenim prošle nedelje.
Kubanski i nikaragvanski prelazi povećali su se za 38 odsto tokom istog perioda sa oko 68.000 migranata koji su ušli u zemlju u novembru, u odnosu na 49.000 mesec ranije.
Nekoliko Haićana je uhvaćeno u prelasku granice između SAD i Meksika poslednjih meseci, jer je hiljadama dozvoljeno da zatraže humanitarni ulazak u američkim lukama.
U planu upravljanja granicom objavljenom ranije ovog meseca, agencija je rekla da namerava da se nadoveže na model koji je predstavio venecuelanski program.
Program uslovnog otpusta za Venecuelance bio je sličan onom koji je stvoren nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, a koji omogućava Ukrajincima sa američkim sponzorima da uđu i privremeno borave u Sjedinjenim Državama tako što će se prijaviti van zemlje.