Letovi koje su organizovali SAD doveli su oko 250 Amerikanaca i njihovih rođaka iz Libana ove nedelje tokom eskaliranih borbi između Izraela i Hezbolaha, dok se hiljade drugih koji su još tamo suočeni sa vazdušnim napadima i sve manjim brojem komercijalnih letova.
U Vašingtonu, visoki zvaničnici Stejt departmenta i Bele kuće sastali su se u četvrtak sa dva najviša arapska američka zvaničnika kako bi razgovarali o naporima SAD da pomognu američkim građanima da napuste Liban. Dvojica lidera su se takođe odvojeno sastala sa zvaničnicima Ministarstva za unutrašnju bezbednost.
Predstavnik države Mičigen Alabas Farhat i Abed Ajub, izvršni direktor Američko-arapskog komiteta za borbu protiv diskriminacije, iskoristili su sastanak u Beloj kući da „zaista donesu mnogo važnih tačaka o pitanjima sa kojima se naši članovi zajednice suočavaju na terenu i mnogo logističkih problema sa kojima se susreću kada je ova evakuacija u pitanju“, rekao je Ajub.
Neki zvaničnici i lideri zajednice u Mičigenu, domu najveće koncentracije arapskih Amerikanaca u zemlji, pozivaju SAD da započnu evakuaciju. Portparolka Pentagona Sabrina Sing rekla je da se to trenutno ne razmatra.
„Američka vojska je, naravno, spremna i ima čitav niz planova. Ako treba da evakuišemo američke građane iz Libana, apsolutno možemo“, rekao je Sing novinarima. Ona je dodala: „Nismo pozvani da to uradimo.
Izrael je pojačao vazdušne napade i pokrenuo kopneni upad na južni Liban gađajući vođe militanata Hezbolaha koje podržava Iran. Iran je u utorak ispalio skoro 200 balističkih projektila prema Izraelu, izazivajući strah da će eskalirajući napadi, uključujući izraelski odgovor, eksplodirati u sveopšti regionalni rat.
Izrael i Hezbolah razmenjuju vatru preko granice sa Libanom skoro svakodnevno od dana nakon što je Hamas, druga militantna grupa koju podržava Iran, napala Izrael 7. oktobra, što je izazvalo rat u Gazi.
Druge zemlje, od Grčke do Ujedinjenog Kraljevstva, Japana i Kolumbije, dogovorile su letove ili poslale vojne avione da prevezu svoje građane.
Jedna američka porodica oplakuje Kamela Ahmada Džavada, stanovnika metroa Detroita Dearborn, koji je ubijen u utorak u južnom Libanu nakon što kažu da je ostao da pomogne civilima prestarim, nemoćnim ili siromašnim da pobegnu.
On je u utorak razgovarao sa svojom ćerkom kada ga je udar oborio s nogu, rekla je njegova ćerka Nadin Kamel Džavad u izjavi.
„Jednostavno je ustao, pronašao svoj telefon i rekao mi da treba da završi molitvu u slučaju da ga udari još jedan udarac“, rekla je ona.
Stejt department već skoro godinu dana poručuje Amerikancima da ne putuju u Liban i mesecima savetuje Amerikance da napuste zemlju komercijalnim letovima. Takođe je jasno stavio do znanja da su evakuacije koje vodi vlada retka, dok nudi hitne zajmove za pomoć pri putovanju iz Libana.
Neki Amerikanci su rekli da se njihovi rođaci koji su državljani SAD ili vlasnici zelene karte danima ili nedeljama bore da dobiju mesta na letovima iz Libana. Kažu da su ograničenja povlačenja novca iz banaka zbog dugogodišnjeg ekonomskog kolapsa Libana i povremene struje i interneta otežala.
Rebeka Abu-Čedid, advokat iz Vašingtona, rekla je da je platila 5.000 dolara da bi u subotu dovela rođakinju na poslednje sedište leta iz Bejruta.
„Bila je na putu ka aerodromu“ kada je Izrael započeo jedan od prvih dana pojačanog bombardovanja, rekao je Abu Čedid u četvrtak.
Džena Šami, libanonska Amerikanka u Dirbornu u Mičigenu, opisala je američke državljane i vlasnike zelenih karata u njenoj porodici kako se bore da kontaktiraju američku ambasadu nakon što su neki vazdušni napadi proterali neke od svojih smeštaja u Libanu.
Porodica je nedeljama pokušavala da dobije mesta na komercijalnim letovima, suočavajući se sa povećanjem cena karata i otkazima, rekla je ona.
Ambasada SAD nudila je kredite za čarter letove, ali Amerikanci sami nisu mogli da nađu avione za unajmljivanje, rekla je ona.
Šami i još jedna porodica, libanskog američkog vojnog veterana iz Teksasa, rekli su da su njihovi voljeni upravo dobili karte za predstojeće letove i da se nadaju.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je da će SAD nastaviti da organizuju letove sve dok je bezbednosna situacija u Libanu strašna i postoji potražnja.
Miler je rekao da je libanska avio-kompanija Middle East Airlines takođe izdvojila oko 1.400 mesta na letovima za Amerikance tokom prošle nedelje. Nekoliko stotina ih je uzelo, rekao je.
Miler nije mogao da govori o troškovima letova avio-kompanije, nad kojima američka vlada nema regulatorni nadzor, ali je rekao da bi maksimalna cena karte koja bi se naplaćivala za ugovorni let u organizaciji SAD bila 283 dolara po osobi.
Više od 6.000 američkih državljana kontaktiralo je ambasadu SAD u Bejrutu tražeći informacije o odlasku iz zemlje tokom protekle nedelje.
Nisu svi od njih zapravo tražili pomoć u odlasku, a Miler je rekao da ministarstvo razume da neki Amerikanci, mnogi od njih imaju dvojno američko-libansko državljanstvo i dugogodišnji stanovnici zemlje, možda odluče da ostanu.
Miler je rekao da je ambasada spremna da ponudi privremene kredite Amerikancima koji odluče da ostanu u Libanu, ali žele da se presele u potencijalno bezbednije područje zemlje. Ambasada bi takođe obezbedila hitne zajmove Amerikancima koji žele da odu letovima ugovorenim sa SAD.