SAD olakšavaju kopnenu evakuaciju građana u Sudanu

SAD olakšavaju kopnenu evakuaciju građana u Sudanu

Sjedinjene Države su počele da olakšavaju odlazak privatnih građana SAD koji žele da napuste Sudan, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven.

Salivan je rekao da su SAD postavile obaveštajne, nadzorne i izviđačke resurse preko rute za kopnenu evakuaciju kako bi olakšale bezbedno putovanje kopnom od Kartuma do luke Sudan, ali da nemaju američke trupe na terenu.

„Počeli smo da viđamo redovniji obrazac konvoja koji počinju da pristižu, uključujući konvoje u kojima su Amerikanci“, rekao je Salivan. „Kada smo u luci, koristimo diplomatske objekte u susednim zemljama da pomognemo tim Amerikancima u njihovom daljem putovanju kako bi mogli bezbedno da izađu iz zemlje.

Salivanovi komentari su usledili kada su strane vlade prevezle stotine svojih diplomata i drugih građana na bezbedno, dok je zemlja ušla u haos usred žestokih borbi između dva suparnička generala Sudana koji se bore za kontrolu nad zemljom.

U dramatičnim operacijama evakuacije, konvoji stranih diplomata, civilnih nastavnika, studenata, radnika i porodica iz desetina zemalja ranjavali su mimo borce na napetim linijama fronta u glavnom gradu Kartumu da bi stigli do mesta izvlačenja. Drugi su se vozili stotinama milja do istočne obale zemlje. Potok evropskih, bliskoistočnih, afričkih i azijskih vojnih aviona doleteo je ceo dan u nedelju i ponedeljak da ih preveze.

Američke snage za specijalne operacije izvele su u nedelju nesigurnu evakuaciju u američkoj ambasadi u Sudanu, prelazeći u i iz glavnog grada sa helikopterima na zemlji manje od sat vremena. Nije ispaljeno i nema većih žrtava.

Salivan je ponovio da administracija nastavlja da razmatra „sve zamislive opcije“ kako bi pomogla Amerikancima da pobegnu iz Sudana, ali da ne razmatra mirovne trupe.

„Nije standardna praksa da Sjedinjene Države šalju američku vojsku“ u ratna područja kako bi izvukli američke državljane, rekao je Salivan: „Nismo to uradili u Libiji. Nismo to uradili u Siriji. Nismo to uradili u Jemenu, i ne, nismo to uradili u Ukrajini. Avganistan je bio jedinstven slučaj koji uključuje kraj dvadesetogodišnjeg rata u koji su Sjedinjene Države bile centralno uključene.

Procenjuje se da je 16.000 privatnih američkih državljana registrovano u ambasadi u Sudanu. Cifra je gruba jer se svi Amerikanci ne registruju u ambasadi ili kažu kada odlaze.

Salivan je rekao da će SAD „uložiti mnogo truda da podrže i olakšaju“ odlazak Amerikanaca, ali je takođe primetio da Stejt department godinama upozorava Amerikance u Sudanu da napuste zemlju.

Dodao je: „Amerikanci su slobodni ljudi. Ne možemo da diktiramo kuda putuju, da im kažemo da moraju da idu ili ne idu na određeno mesto.