SAD odobrile prvu vakcinu za RSV nakon decenija pokušaja

SAD odobrile prvu vakcinu za RSV nakon decenija pokušaja

SAD su u sredu odobrile prvu vakcinu protiv RSV-a, vakcine za zaštitu starijih odraslih od respiratornog virusa koji je najozloglašeniji po napadima na bebe, ali ugrožava i njihove bake i deke.

Odluka Uprave za hranu i lekove čini da je GSK-ova vakcina, nazvana Arekvi, prva od nekoliko potencijalnih vakcina u pripremi za RSV koja će biti licencirana bilo gde.

Ovaj potez postavlja scenu za odrasle od 60 i više godina da se vakcinišu ove jeseni – ali prvo, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti moraju odlučiti da li je svakom starijem zaista potrebna zaštita od RSV-a ili samo onima za koje se smatra da su pod visokim rizikom od respiratornog sincicijalnog virusa. Savetnici CDC-a će raspravljati o tom pitanju u junu.

Posle decenija neuspeha u potrazi za vakcinom protiv RSV-a, lekari su nestrpljivi da konačno imaju šta da ponude – posebno nakon naleta virusa koji je opterećivao bolnice prošle jeseni.

„Ovo je odličan prvi korak… za zaštitu starijih osoba od ozbiljne RSV bolesti“, rekao je dr Vilijam Šafner, medicinski direktor Nacionalne fondacije za infektivne bolesti, koji nije bio uključen u njegov razvoj. Zatim, „spuštaćemo se niz starosnu lestvicu“ za ono što se očekuje da bude niz novih zaštita.

FDA razmatra sličnu vakcinu konkurentske kompanije Pfizer za starije odrasle osobe. Pfizer takođe traži odobrenje da vakciniše trudnice, tako da se njihove bebe rađaju uz maminu zaštitu.

Još ne postoji vakcina za decu, ali bebe sa visokim rizikom često dobijaju mesečne doze zaštitnog leka tokom sezone RSV – a evropski regulatori su nedavno odobrili prvu opciju za jednu dozu. FDA takođe razmatra da li da odobri lek Sanofi i AstraZeneca za jednokratnu upotrebu.

„Ovo je veoma uzbudljivo vreme sa višestrukim potencijalnim rešenjima za RSV koja se pojavljuju nakon godina zaista ničega“, rekao je dr Fil Dormicer, šef istraživanja i razvoja vakcina za GSK, ranije poznat kao GlakoSmithKline.

RSV je smetnja slična prehladi za većinu ljudi, ali može biti opasna po život za veoma mlade, starije osobe i ljude sa određenim zdravstvenim problemima visokog rizika. Može da ometa bebino disanje tako što upali njihove male disajne puteve ili se uvuče duboko u pluća starijih i izazove upalu pluća.

U SAD, oko 58.000 dece mlađe od 5 godina bude hospitalizovano zbog RSV svake godine, a nekoliko stotina umre. Među starijim osobama, čak 177.000 je hospitalizovano sa RSV-om, a do 14.000 umre godišnje.

Zašto je trebalo toliko vremena da se smisli vakcina? Ovo polje je pretrpelo veliki neuspeh 1960-ih kada je eksperimentalna injekcija pogoršala infekcije kod dece. Naučnici su konačno otkrili bolji način za razvoj ovih vakcina – iako su savremeni kandidati još uvek prvo testirani na odraslima.

GSK-ova nova vakcina za starije odrasle osobe obučava imuni sistem da prepozna protein na površini RSV-a i sadrži sastojak koji se naziva adjuvans da dodatno ubrza tu imunološku reakciju.

U međunarodnoj studiji na oko 25.000 ljudi starijih od 60 godina, jedna doza vakcine je bila skoro 83% efikasna u prevenciji RSV plućnih infekcija i smanjila je rizik od teških infekcija za 94%.

Da bi se videlo koliko dugo zaštita traje, GSK prati učesnike studije tri godine, upoređujući neke koji dobiju samo jednu vakcinu za to vreme, a druge dobijaju godišnju dopunu.

Reakcije na injekcije bile su tipične za vakcinaciju, kao što su bol u mišićima i umor.

Postojao je nagoveštaj retkog, ali ozbiljnog rizika – jedan slučaj Gijen-Bareovog sindroma, koji obično može da izazove privremenu paralizu, i dva slučaja vrste upale mozga i kičmene moždine. FDA je saopštila da od kompanije zahteva da nastavi sa proučavanjem da li zaista postoji veza sa vakcinom.

Ako CDC na kraju preporuči vakcinaciju za neke ili čak sve starije osobe, to će dodati još jednu vakcinu za jesen zajedno sa njihovom godišnjom vakcinom protiv gripa – i možda još jednu vakcinu protiv COVID-19.

„Moraćemo da edukujemo populaciju da je ovaj virus za koji nisu svi čuli zapravo važna pretnja njihovom zdravlju u zimskom periodu“, rekao je Šafner, stručnjak za zarazne bolesti sa Univerziteta Vanderbilt.