VAŠINGTON – Američka savezna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) u petak je odobrila Boingov (BA.N) plan inspekcije i modifikacije za nastavak isporuka 787 drimlajnera, rekle su Rojtersu dve osobe upućene u to pitanje.
FAA je odobrila Boingov predlog koji zahteva posebne inspekcije kako bi se potvrdilo da stanje aviona ispunjava uslove i da su svi radovi završeni, što bi trebalo da omogući Boingu da nastavi isporuke u avgustu nakon što ih je zaustavio u maju 2021, rekli su izvori.
Boing je 17. jula rekao novinarima da je „veoma blizu“ ponovnom pokretanju 787 isporuka.
FAA je Boingu uputila pitanja o odobrenju. „Ne komentarišemo trenutne sertifikate“, rekla je agencija.
Boeing nije potvrdio odobrenje u petak, ali je rekao da će „nastaviti transparentno da radi sa FAA i našim klijentima na obnavljanju isporuka 787“.
Boeing se više od dve godine suočava sa problemima u proizvodnji modela 787. U septembru 2020, FAA je saopštila da „istražuje mane u proizvodnji“ u nekih 787 aviona.
Nakon dve fatalne nesreće 737 MAKS 2018. i 2019. godine, FAA se obavezala da će pažljivije ispitati Boeing i delegirati manje odgovornosti Boingu za sertifikaciju aviona.
Boing je obustavio isporuke aviona 787 nakon što je FAA izrazila zabrinutost zbog predloženog metoda inspekcije. FAA je prethodno izdala dve direktive o plovidbenosti kako bi se pozabavila problemima proizvodnje aviona u radu i identifikovala novi problem u julu 2021.
Glavni finansijski direktor Boeinga Brajan Vest rekao je ove nedelje na pozivu investitora da ima 120 od 787 na inventaru i da „pomaže napredak u dovršavanju neophodnih dorada kako bi ih pripremio za isporuku“. Boing „proizvodi po veoma niskim stopama i nastavićemo to da radimo dok se isporuke ne nastave, postepeno se vraćajući na 5 aviona mesečno tokom vremena“.
Proizvođač aviona je nastavio isporuke tek u martu 2021. nakon petomesečne pauze pre nego što ih je ponovo zaustavio. Odobrenje u petak usledilo je nakon dugih razgovora sa FAA.
Regulator je rekao da želi da Boing osigura da „ima robustan plan za ponovni rad koji mora da obavi na velikom broju novih 787 u skladištu“ i da su „Boingovi procesi isporuke stabilni“.
FAA je u februaru saopštila da će zadržati ovlašćenje da izdaje sertifikate o plovidbenosti dok ne bude uverena da „Boingova kontrola kvaliteta i proizvodni procesi dosledno proizvode 787 koji ispunjavaju FAA standarde dizajna“.
Tadašnji administrator agencije, Stiv Dikson, rekao je Rojtersu u februaru da je FAA potrebna od Boinga „sistemsko rešenje za njihove proizvodne procese“.
Avion napravljen za American Airlines (AAL.O) verovatno će biti prvi avion 787 koji je Boing isporučio od maja 2021, rekli su izvori. To bi moglo da dođe već sledećeg meseca. American Airlines je prošle nedelje saopštio da očekuje da će ove godine primiti devet 787, uključujući dva početkom avgusta.
Boeing je u januaru otkrio naplatu od 3,5 milijardi dolara zbog kašnjenja isporuke 787 i ustupaka kupaca, kao i još milijardu dolara nenormalnih troškova proizvodnje koji proizilaze iz nedostataka u proizvodnji i povezanih popravki i inspekcija.