Bajdenova administracija je zabrinuta da bi najava gornje granice cena dovela do smanjenja ruskih snabdevanja, izazvala nestabilnost tržišta nafte i uticala na rezultate izbora na sredini mandata, objašnjava VSJ.
Moskva je više puta ponavljala da neće isporučivati naftu i gas zemljama koje usvajaju trgovinsku politiku koja je u suprotnosti sa uslovima postojećih ugovora.
U početku se očekivalo da će nivo gornje cene biti postavljen do sredine oktobra kako bi se industriji dalo vremena da se pripremi za 5. decembar, kada SAD i njeni saveznici planiraju da zabrane preduzećima u svojim zemljama da isporučuju, finansiraju i osiguravaju rusku naftu , osim ako se ne prodaje ispod postavljenog ograničenja.
Kašnjenje u finalizaciji detalja znači da snabdevanje koje je već u tranzitu 5. decembra može potpasti pod sankcije kada stigne kod kupca.
„Do 5. decembra je otprilike 40 dana, a tipično putovanje dužim rutama iz Rusije traje 45 do 60 dana. Dakle, mi smo unutar prozora nasukanog tereta, postoji određeni rizik da bi cene sirove nafte mogle da porastu dok se kupci nadmeću za alternativne izvore“, citira VSJ Kevina Buka, generalnog direktora ClearViev Energi Partners.
SAD žele da smanje prihode Moskve, ali u isto vreme da zadrže protok ruske nafte na svetska tržišta. Prema različitim procenama, ograničenje bi moglo biti postavljeno na oko 60 dolara po barelu.