SAD odbacuju predlog „azijskog NATO-a”

SAD odbacuju predlog „azijskog NATO-a”

Visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta rekao je da je „prerano“ govoriti o izgradnji bloka u stilu NATO-a u Aziji, nakon što je japanski ministar odbrane Šigeru Išiba pozvao Vašington da detaljnije razgovara o ovom pitanju.

Išiba, koji je vodeći kandidat za naslednika premijera Fumija Kišide, pozvao je prošle nedelje na stvaranje „azijske verzije NATO-a“ „ujedinjavanjem“ njegovih različitih bezbednosnih aranžmana u regionu u formalni odbrambeni pakt. „Bar bi trebalo da produbimo naše diskusije o ovoj temi“, rekao je on.

Govoreći na konferenciji u Vašingtonu u utorak, pomoćnik američkog državnog sekretara za istočnu Aziju i Pacifik Danijel Kritenbrink odbacio je Išibin predlog.

„Prerano je govoriti o kolektivnoj bezbednosti u tom kontekstu i [stvaranju] formalnijih institucija“, rekao je Kritenbrink, prema japanskom listu Nikei. „Ono na šta smo fokusirani je ulaganje u postojeću formalnu arhitekturu regiona i nastavak izgradnje ove mreže formalnih i neformalnih odnosa. A onda ćemo videti kuda će to ići.“

Azijski NATO „nije ono što tražimo u regionu“, rekao je anonimni američki zvaničnik za Nikkei.

Dok je zvaničnik rekao da SAD žele da izbegnu stvaranje „alijanse u blokovskom stilu“ u azijsko-pacifičkom regionu, Vašington je proveo decenije u izgradnji mreže partnerstava i multilateralnih sporazuma u ​​oblasti koju njegovi rivali – posebno Peking – vide kao korake ka de fakto „azijskom NATO-u“.

Pakt AUKUS između Australije, Velike Britanije i SAD, kao i Kvadrilateralni bezbednosni dijalog između Australije, Indije, Japana i SAD-a, Kina je osudila kao pokušaj Vashigntona da „isprovocira konfrontaciju“ u regionu. Povećanu saradnju NATO-a sa Japanom, Južnom Korejom, Australijom i Novim Zelandom takođe je osudio Peking, a portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Đian pozvao je lidere bloka u julu da „prestanu da stvaraju tenzije, razmjenjuju hladnoratovski mentalitet i izazivaju konfrontaciju u bloku u azijsko-pacifičkom regionu.”

Rusija, Kina i Severna Koreja kritikovale su sporazume o odbrani koje SAD imaju sa Južnom Korejom i Japanom. Zajedničke vežbe između američkih, južnokorejske i japanske vojske povećale su se po obimu i učestalosti i imaju „antiruski i antikineski prizvuk“, upozorio je prošle nedelje Georgij Zinovjev, šef Prvog odeljenja za Aziju ruskog ministarstva spoljnih poslova.

Išibin predlog je takođe kritikovan u Japanu. „Suština NATO-a je da kolektivno zaštiti državu članicu od oružanog napada zajedničkog stranog neprijatelja“, rekao je za Nikkei Toshimitsu Motegi, koji je takođe u trci za naslednika Kišide. „Za razliku od Evrope, Aziju čine zemlje sa različitim kulturama i političkim sistemima. Svaka zemlja ima različite odnose sa Kinom.”

Kišida, koji je takođe izjavio da Japan mora „ojačati svoju saradnju sa NATO-om i svojim partnerima“, prošlog meseca je najavio da će se povući sa mesta premijera i lidera Liberalno-demokratske partije (LPR) usred strašnih rejtinga. LPR će održati interno glasanje za izbor Kišidinog naslednika 27. septembra.