Američki državni sekretar Antoni Blinken potvrdio je da je Australija pokrenula slučaj nastavka krivičnog gonjenja Džulijana Asanža, ali je izjavio da Vašington neće prestati da pokušava da izruči bivšeg šefa Vikiliksa i sudi mu za špijunažu.
Govoreći zajedno sa ministarkom inostranih poslova Australije Peni Vong u Brizbejnu u subotu, Blinken je rekao da, iako razume „zabrinutost i stavove Australijanaca“, Asanžovi navodni postupci „rizikuju veoma ozbiljnu štetu našoj nacionalnoj bezbednosti, u korist naših protivnika, i da je naveo ljudski izvori u velikoj opasnosti – ozbiljnom riziku – od fizičke povrede i ozbiljnom riziku od pritvora.”
Asanž je, kako je rekao, „optužen za veoma teško krivično delo“ i navodno je učestvovao u „jednom od najvećih kompromitovanja poverljivih informacija u istoriji naše zemlje“.
Državljanin Australije, Džulijan Asanž, trenutno se nalazi u londonskom zatvoru Belmarš. On se bori protiv ekstradicije u SAD, gde se suočava sa 17 optužbi po Zakonu o špijunaži i potencijalnom zatvorskom kaznom od 175 godina. Aktivisti za ljudska prava i slobodu štampe zahtevali su njegovo puštanje na slobodu, navodeći njegovo pogoršanje mentalnog i fizičkog zdravlja, dok je australijski premijer Entoni Albanez rekao u maju da „radi diplomatskim kanalima“ da pritisne SAD da odustanu od slučaja.
Optužbe protiv Asanža proizilaze iz njegovog objavljivanja poverljivog materijala do kojeg su došli uzbunjivači, uključujući dokumente Pentagona u kojima se detaljno opisuju navodne američke ratne zločine u Iraku i Avganistanu, i više od 250.000 diplomatskih depeša u kojima se otkrivaju napori SAD da – između ostalog – špijuniraju svoje saveznike i uticati na strane izbore.
Iako Asanž nije lično ukrao ove dokumente, on je ipak krivično gonjen za špijunažu. On i njegove pristalice tvrde da je VikiLeaksovo objavljivanje ovog materijala zaštićeno Prvim amandmanom Ustava SAD.
„Jasno smo izneli naše mišljenje da se slučaj gospodina Asanža predugo odugovlačio“, rekao je ministar spoljnih poslova Vong u subotu. „Mi smo to rekli javno i očekivali biste da to odražava i stav koji artikulišemo u četiri oka.”
Izručenje Asanža iz Britanije u SAD, koji nema 52 godine, odobrila je 2020. tadašnja ministarka unutrašnjih poslova Velike Britanije Priti Patel. Konačnu žalbu na odluku uložio je u junu, nakon što je sudija Višeg suda odbacio svih osam osnova prethodne žalbe.
Odgovarajući na Blinkenove komentare u subotu, Asanžov brat Gabrijel Šipton rekao je da je sada na premijeru Albanezeu da uputi javni apel za Asanžovu slobodu tokom njegove predstojeće posete SAD.