Američka proizvodnja LNG-a zaostaje za punim kapacitetom od požara u junu koji ju je zaustavio na terminalu Freeport, koji je drugo po veličini postrojenje za tečenje u Sjedinjenim Državama, što čini petinu ukupnog američkog izvoza LNG-a pre incidenta .
U međuvremenu, potražnja i cene za LNG rastu dok energetski gladni evropski kupci traže alternative ruskom gasu.
Po prvi put, Evropa je zamenila Aziju kao najveću destinaciju za američki tečni prirodni gas. U septembru je 87 pošiljki sa 6,3 miliona tona krenulo ka Evropi, što je neznatno premašilo avgustovske količine od 6,25 miliona tona, prema podacima o praćenju tankera. To dovodi do skoro 70% američkog izvoza LNG u Evropu u septembru, sa 56% i 63% u avgustu i julu, respektivno.
Prema prethodnim izveštajima američke Uprave za energetske informacije, zemlja je poslala skoro tri četvrtine svog tečnog prirodnog gasa u Evropu u prva četiri meseca 2022. Povećanje znači da SAD sada čine skoro polovinu uvoza LNG-a u blok, otprilike dvostruko veći udeo od 2021.
Ali stručnjaci kažu da iako je američki izvoz LNG pomogao da se evropske skladišta gasa popune pre roka, račun je bio 10 puta veći od istorijskih prosečnih troškova punjenja rezervoara za zimu.
Povećane isporuke super-ohlađenog goriva u EU takođe su ostavile manje tereta za Aziju, Latinsku Ameriku i Karibe prošlog meseca.