SAD su u četvrtak oborile naoružani turski dron koji se previše približio američkim trupama na tlu u severoistočnoj Siriji, rekli su američki zvaničnici Asošijeted presu, u retkoj upotrebi sile od strane jedne članice NATO-a protiv druge.
Bespilotna letelica je bacala bombe na ciljeve u blizini Hasake, a iako nije bila usmerena na američke trupe, utvrđeno je da su bombe dovoljno blizu da predstavljaju opasnost za američke snage, rekao je jedan od zvaničnika.
Zvaničnici su rekli da je obaranje naređeno nakon više od deset poziva turskim vojnim zvaničnicima u kojima se navodi da su američke snage na terenu u toj oblasti i da će američka vojska preduzeti mere da ih zaštiti ako dron ne ode. Dron je oborio američki borbeni avion F-16, potvrdio je jedan zvaničnik agenciji AP.
Tipično, američka i turska vojska, koje su saveznici NATO-a, rade u bliskoj koordinaciji u izvođenju vazdušnih manevara. Ali američke trupe takođe blisko sarađuju sa snagama koje predvode Kurdi u borbi protiv grupe Islamska država u regionu.
Dron je leteo na „nebezbedan“ i „nesihronizovan“ način, rekao je jedan zvaničnik. Nakon što su SAD više puta upozoravale svoje turske kolege da su bacile bombe za koje se smatralo da su preblizu američkih trupa, činilo se da se dron povukao, ali se potom vratio, rekao je drugi zvaničnik.
Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti da bi razgovarali o incidentu pre javnog objavljivanja.
SAD ima oko 900 vojnika u Siriji koji sprovode misije protiv militanata grupe Islamska država.
Iz Turske za sada nije bilo komentara o pucanju drona.
Državna agencija Anadolu izvijestila je, međutim, da je turska obavještajna služba, MIT, izvela operaciju protiv Kurdistanske radničke partije, ili PKK, i njene povezane grupe kurdskih milicija u Siriji, poznate kao Jedinice narodne odbrane, ili IPG. U izveštaju se navodi da su Turci napali sumnjiva skladišta oružja i municije i zgrade za koje se veruje da su ih koristili timovi za „sabotažu“. Nije dalo više detalja o operaciji.
Turska je u sredu izvela vazdušne napade u Iraku i Siriji na mete kurdskih militanata nakon samoubilačkog napada ispred zgrade turskog ministarstva unutrašnjih poslova ranije ove nedelje.
Na konferenciji za novinare nakon napada, turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan rekao je da su turski obaveštajni zvaničnici utvrdili da su dvojica napadača stigla iz Sirije, gde su prošli obuku. On je rekao da će Turska sada gađati objekte u Siriji i Iraku koji pripadaju PKK ili IPG.
Incident rizikuje da poveća dugotrajne tenzije između Turske i Sjedinjenih Država, iako je Turska strateški važan saveznik i članica NATO-a. Američki zvaničnici i zakonodavci kritikovali su stanje ljudskih prava Turske i njeno kašnjenje u pristanku na članstvo Švedske u NATO. Turska je frustrirana američkim kašnjenjima u odobravanju 40 novih borbenih aviona F-16, kao i kompleta za nadogradnju svoje postojeće flote.
Turski predsednik Tajip Erdogan optužio je 2016. godine SAD da podržavaju neuspeli pokušaj državnog udara protiv njegove vlade. SAD su odlučno odbacile te tvrdnje, ali su takođe odbile da izruče vođu grupe za koju Erdogan tvrdi da stoji iza pokušaja, sveštenika Fetulaha Gulena, koji živi u egzilu u Pensilvaniji.
SAD su označile PKK kao „stranu terorističku organizaciju“, ali su odbile da donesu sličnu odluku u vezi sa IPG, koji su bili ključni partner SAD u borbi protiv grupe Islamska država u severnoj Siriji. SAD ne veruju da IPG predstavlja pretnju Turskoj.
Tek u sredu, Stejt department je saopštio da nema promene u tome kako SAD gledaju na IPG.