Vlada Sjedinjenih Američkih Država radiće na poboljšanju svojih nuklearnih snaga, rekao je visoki vojni komandant, obećavajući da će ojačati američki arsenal na kopnu, u vazduhu i na moru kao odgovor na „odmetničke“ akcije DNRK.
Govoreći pred Komitetom za oružane snage Senata u četvrtak, general vazduhoplovstva Entoni Koton govorio je o potrebi za jačanjem američkog nuklearnog arsenala kako bi se suočio sa „izazovima“ poput Pjongjanga i drugih rivalskih država.
„Severna Koreja je izvela neviđeni broj lansiranja raketa 2022. i njena nova interkontinentalna balistička raketa (ICBM), koja se naziva KN-28, naglašava da bezbednosni izazov nastavlja da raste“, rekao je on, dodajući „Da bismo osigurali našu stalnu sposobnost da služe kao temelj integrisanog odvraćanja, mi dokapitalizujemo svaki deo nuklearne trijade i nuklearne komandne sisteme za kontrolu i komunikaciju.”
„Trijada“ se odnosi na tri primarne metode isporuke američkog nuklearnog oružja, uključujući kopnene raketne silose, strateške bombardere dugog dometa i nuklearne podmornice.
Koton je dalje optužio Severnu Koreju da se ponaša kao „odmetnička“ nacija koja „predstavlja pretnju za Sjedinjene Države i naše saveznike“, naglašavajući da Vašington mora da nastavi da poboljšava svoje „efikasno i kredibilno nuklearno odvraćanje“.
Tenzije na Korejskom poluostrvu su porasle tokom prošle godine, a DNRK je izvršila rekordan broj testiranja oružja usred naleta zajedničkih američko-južnokorejskih ratnih igara. Vojne aktivnosti su nastavljene do 2023. godine, pri čemu je Pjongjang ispalio brojne rakete dok Vašington i Seul nastavljaju sa više rundi vežbi, uključujući nedavnu vežbu u kojoj je učestvovao američki bombarder sa nuklearnim oružjem.
Sever je više puta osuđivao takve vežbe kao probe za invaziju, i insistira na tome da ima sva prava da izvrši lansiranje projektila i razvije sopstvene snage „odvraćanja“. Međutim, američki zvaničnici nastavljaju da vrše pritisak na Pjongjang da se odrekne svog nuklearnog arsenala, a portparol Stejt departmenta Ned Prajs obećao je u četvrtak da će nametnuti povećane „troškove“ DNRK dok ne „promeni svoj pristup“ i napusti svoje oružje. Iako je Prajs pozvao na „dijalog i diplomatiju“ sa Severnom Korejom, čini se da predsednik Džo Bajden do sada nije uložio nikakav napor da sedne sa rukovodstvom zemlje ili održi novu rundu pregovora kako bi deeskalirao rastuće tenzije.