Američki državni sekretar Antoni Blinken posetio je Manili kako bi se sastao sa novoizabranim liderom Filipina i uverio ga u punu podršku Vašingtona u suočavanju sa „destabilizujućim i opasnim“ akcijama Kine nakon posete predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi na Tajvan.
Ugovor o međusobnoj odbrani između Vašingtona i Manile iz 1951. ostaje „gvozdeni“, rekao je Blinken na zajedničkoj konferenciji za novinare sa svojim filipinskim kolegom Enrikeom Manalom u subotu.
„Uvek stojimo uz naše partnere… oružani napad na filipinske oružane snage, javna plovila ili avione u Južnom kineskom moru bi izazvao međusobne obaveze SAD u odbrani prema tom sporazumu“, rekao je visoki američki diplomata.
Pored razgovora o bezbednosnom partnerstvu, Blinken je rekao da su razgovarali i o produbljivanju ekonomskih odnosa i „jačanju demokratije“, u razgovorima sa sekretarom Manalom i Ferdinandom Markosom mlađim. Blinken je postao najviši američki zvaničnik koji se sastao sa novoizabranim liderom Filipina, bivšim diktatorom. sin, koji je položio zakletvu 30. juna nakon ubedljive pobede ranije ove godine.
„Sjedinjene Države su posvećene saradnji sa Filipinima na odbrani vladavine zakona, zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda – uključujući slobodu izražavanja – i zaštiti građanskog društva“, rekao je Blinken.
„Pored toga što radimo sa Filipinima kako bismo pomogli u obezbeđivanju njihovog pomorskog domena, mi takođe sarađujemo sa filipinskim ribarima i naučnim istraživačima kako bismo očuvali i zaštitili dragocene pomorske resurse Filipina“, dodao je Blinken.
Obraćajući se novinarima, sekretar Manalo je takođe reklamirao „zajedničke vrednosti i zajedničku posvećenost demokratiji“ dve zemlje i pozdravio „uveravanja“ Vašingtona da je spreman da prizna Manilu kao „ravnopravnog, suverenog partnera“.
„Razmatrali smo jačanje naše saradnje kako bismo bolje odgovorili na trenutne i nove bezbednosne pretnje i izazove koji se odnose na sve oblasti“, dodao je on nejasno, jedva pominjući Kinu u kontekstu teritorijalnih i ribarskih sporova Filipina sa Pekingom.
Upravljanje odnosima Filipina sa Vašingtonom i Pekingom je delikatno pitanje za Manilu. Smešteni na ivici spornog Južnog kineskog mora, Filipini se nalaze na glavnoj geopolitičkoj liniji raseda i uključeni su u tekući teritorijalni spor sa Kinom oko brojnih ostrva u moru. Dok je međunarodni tribunal 2016. presudio u korist tužbe Filipina, Markos je tokom svoje kampanje izjavio da će tražiti novi „sporazum“ sa svojim „prijateljima“ u kineskoj vladi.
Blinken je trenutno na desetodnevnom putovanju u Kambodžu, Filipine, Južnu Afriku, Kongo i Ruandu. To je usledilo nakon posete Nensi Pelosi Tajvanu u utorak, uprkos ponovljenim upozorenjima Pekinga da bi to imalo diplomatske i vojne posledice.
Iako Tajvan sam sobom vlada od 1949. godine, Kina i dalje tvrdi da ima suverenitet nad ostrvom i smatra posete na visokom nivou poput Pelosijeve prećutnim odobravanjem nezavisnosti Tajvana. SAD su zvanično priznale tvrdnju Pekinga nad Tajvanom od 1970-ih u okviru politike jedne Kine.
Kao odgovor na Pelosijevu posetu, Kina je pokrenula velike vojne vežbe, uvela trgovinska ograničenja Tajvanu, sankcionisala Pelosi i njenu porodicu i prekinula komunikaciju sa Vašingtonom o ključnim pitanjima kao što su pomorska bezbednost, transnacionalno sprovođenje zakona i klimatske promene. Kako su kineske vojne vežbe nastavljene tokom vikenda, kineski vojni zvaničnici navodno odbijaju da odgovore na pozive svojih američkih kolega.