SAD nisu odgovorne za talas nasilja u Sinaloi, kaže američki ambasador Meksiku

SAD nisu odgovorne za talas nasilja u Sinaloi, kaže američki ambasador Meksiku

Američki ambasador Ken Salazar odbacio je optužbe meksičkog predsednika da su SAD delimično odgovorne za porast kartelskog rata u severnoj Sinaloi tokom vikenda.

Sinaloa je zasjenjena nasiljem jer su se dvije zaraćene frakcije kartela Sinaloa sukobile u glavnom gradu države Kulijakan u, kako se čini, borbi za vlast otkako su dva njegova lidera uhapšena u SAD krajem jula.

„Neshvatljivo je kako Sjedinjene Države mogu biti odgovorne za masakre koje vidimo na različitim mestima“, rekao je Salazar na konferenciji za novinare u Čivavi u subotu. „Ono što se vidi u Sinaloi nije krivica Sjedinjenih Država.“

Hapšenja su iznenadila mnoge jer se činilo da je sin ozloglašenog narko-borca Hoakina „El Čapa“ Guzmana oteo stariju figuru kartela, Ismaela „El Majo“ Zambadu, i obojicu odvezao u SAD da budu uhapšeni. Ovako nasilni ispad se očekivao nakon hapšenja.

Dok su se zaraćene kartelske frakcije i vlasti sukobljavale u vatrenim obračunima, helikopteri redovno kruže iznad njih, a vojska luta ulicama glavnog grada. Porodice kažu da se plaše da šalju svoju decu u školu.

U međuvremenu, širom grada su se pojavila tela, često ostavljena na ulicama ili u automobilima sa sombrerom na glavama ili kriškama pice ili kutijama zakačenim na njih noževima. Pice i sombrero su postali neformalni simboli zaraćenih frakcija kartela, naglašavajući brutalnost njihovog ratovanja.

Lokalne vlasti saopštile su da su do petka najmanje 53 osobe poginule, a 51 je nestala u državi Sinaloa od početka borbi.

Meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je u četvrtak delimično okrivio američke vlasti za krvoproliće.

Upitan na jutarnjem brifingu da li je američka vlada „zajednička odgovornost“ za ovo nasilje u Sinaloi, predsednik je rekao: „Da, naravno… zato što je izvela ovu operaciju“.

„Ako se sada suočavamo sa nestabilnošću i sukobima u Sinaloi, to je zato što je (američka vlada) donela tu odluku“, rekao je Lopez Obrador.

Lopez Obrador je tvrdio da su američke vlasti „sprovele tu operaciju“ da zarobe Zambadu i da je „totalno nezakonito, a agenti Ministarstva pravde čekali su gospodina Mejoa“.

Salazar je ranije negirao da su američki zvaničnici umešani u navodnu otmicu.

Bio je to najnoviji udarac bilateralnim odnosima dva regionalna saveznika.

Prošlog meseca, Lopez Obrador – populista sklon kritikama – rekao je da stavlja odnose sa ambasadama SAD i Kanade „na pauzu“ nakon što su ambasadori kritikovali njegov kontroverzni plan za reviziju meksičkog pravosuđa zahtevajući da se sve sudije kandiduju na izborima.

Ipak, hvatanje Zambade podstaklo je kritike na račun Lopeza Obradora, koji je tokom svoje administracije odbijao da se suprotstavi kartelima i lažno je izjavio da karteli poštuju meksičke građane i da se uglavnom bore među sobom.

Pod Lopezom Obradorom, koji napušta funkciju krajem ovog meseca, karteli su koristili sve veći spektar oružja i taktika, uključujući bombe pored puteva, rovove, oklopna vozila domaće izrade i dronove za bacanje bombi. Kriminalne organizacije su takođe prodrle u nove industrije kao što su krijumčarenje migranata i unosan posao sa avokadom.

Dok su meksičke vlasti u subotu rekle da su poslale dodatnih 600 vojnika u Sinalou kao pojačanje, Salazar je za val nasilja u državi okrivio širu bezbednosnu krizu u Meksiku.

„Realnost je da u Meksiku postoji problem nesigurnosti i nasilja“, rekao je Salazar.