Stejt department: SAD nisu imale nikakvu ulogu u iranskom terorističkom napadu

Stejt department: SAD nisu imale nikakvu ulogu u iranskom terorističkom napadu

Američki Stejt department insistira na tome da Vašington nije igrao nikakvu ulogu u terorističkim bombaškim napadima u kojima je ubijeno skoro 100 ljudi u Iranu u sredu ili u napadu dronom koji je u utorak ubio lidera Hamasa u Libanu.

Upitan o dve iranske eksplozije, portparol Stejt departmenta Metju Miler rekao je novinarima: „Ne. 1, Sjedinjene Države nisu bile umešane ni na koji način, a svaka suprotna sugestija je smešna. I broj 2, nemamo razloga da verujemo da je Izrael bio umešan u ovu eksploziju.“

Govoreći na brifingu za štampu u Vašingtonu, Miler je takođe negirao bilo kakvu umešanost SAD ili prethodno saznanje o napadu u kojem su ubijeni zamenik lidera Hamasa Saleh al-Aruri i još šest osoba u predgrađu Bejruta. Iako je izrazio saosećanje sa žrtvama iranskih bombardovanja, on je tvrdio da je Al-Aruri bio „brutalni terorista” koji je „bio centralno odgovoran” za napade 7. oktobra koji su pokrenuli rat Izraela i Hamasa.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi dao je sličnu izjavu u sredu, rekavši novinarima: „Samo bih vam rekao da je al-Aruri bio poznati globalni terorista, i ako je on u stvari mrtav, niko ne bi trebalo da pušta suzu zbog toga. njegov gubitak.” On je dodao da američki zvaničnici nemaju naznaka da je Izrael bio umešan u napad dronom.

Lideri Hezbolaha i Hamasa, kao i libanski bezbednosni zvaničnici, okrivili su Izrael za napad. Šef Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah rekao je u sredu da je napad dronom „veliki, opasan zločin o kome ne možemo da ćutimo“. Izraelski vojni zvaničnici odbili su da komentarišu incident, u skladu sa svojom politikom ćutanja u vezi sa eksteritorijalnim ubistvima.

Miler i Kirbi su rekli da administracija američkog predsednika Džoa Bajdena radi od početka rata između Izraela i Hamasa na sprečavanju širenja sukoba na druge frontove. Portparol Stejt departmenta rekao je da, iako je Vašington i dalje „neverovatno zabrinut“ zbog potencijala za takvu eskalaciju, te brige nisu ništa veće nakon napada u Libanu i Iranu.

Eksplozije u sredu odjeknule su u memorijalnom događaju u Kermanu, u Iranu, obeležavajući četiri godine od smrti generala Kasema Sulejmanija. Sulejmani, tadašnji komandant elitnih snaga Kuds iranske Islamske revolucionarne garde, ubijen je u napadu američke bespilotne letelice 2020.

Iranski predsednik Ebrahim Raisi obećao je da će počinioce napada u sredu privesti pravdi. „Neprijatelji nacije treba da znaju da takve akcije nikada ne mogu poremetiti čvrstu odlučnost iranske nacije“, rekao je on.