SAD neće moći da zamene ruski uranijum u slučaju zabrane uvoza

SAD neće moći da zamene ruski uranijum u slučaju zabrane uvoza

SAD neće moći da zamene ruski uranijum u slučaju zabrane uvoza, upozorila je pomoćnica ministra za energetiku Ketrin Haf, rekavši da Vašington mora da razvije kapacitete za obogaćivanje u zemlji.

„Širom sveta, nema dovoljno kapaciteta da se taj jaz nadoknadi iz pouzdanih izvora“, rekao je Haf za Vashington Ekaminer u sredu, dodajući da je odgovornost SAD da „ohrabri i podstakne tu sposobnost obogaćivanja i konverzije“ na američkom tlu.

Haf je za Ekaminer rekao da oslanjanje SAD na uranijum ruskog porekla predstavlja jedinstven rizik za energetsku bezbednost i nacionalnu bezbednost, i primetio da Rusija i dalje obezbeđuje oko 20% nisko obogaćenog uranijuma u ​​postojećim američkim reaktorima.

„Imamo najveću nuklearnu flotu na svetu i trenutno nemamo mogućnosti da obezbedimo gorivo za sve naše reaktore“, rekla je ona, tvrdeći da Rusija „više nije pouzdan izvor našeg goriva i moramo da pronađite alternative ovde i izgradite taj lanac snabdevanja.”

Rusija je navodno činila 16,5% uranijuma uvezenog u SAD 2020. i 23% obogaćenog uranijuma potrebnog za napajanje komercijalnih nuklearnih reaktora u zemlji. Trenutno nema kome drugom da se obratim da bi se popunila praznina ako je uvoz uranijuma zabranjen, rekao je Haf.

Zakonodavstvo pred Komitetom za energetiku i prirodne resurse Senata zaista bi zabranilo uvoz ruskog uranijuma, baš kao što je Kongres ranije zabranio uvoz ruskih fosilnih goriva nakon pokretanja vojne ofanzive Moskve na Ukrajinu u februaru.

Haf, koji ima doktorat iz nuklearnog inženjeringa, rekao je da „tigrov tim“ u odeljenju za energetiku trenutno pravi strategiju kako da proširi domaći lanac snabdevanja.

Američka sekretarka za energetiku Dženifer Granholm je takođe ranije nazvala oslanjanje Vašingtona na uvoz iz Moskve „ranjivom“ za ekonomsku i nacionalnu bezbednost.

SAD zadržavaju kapacitete za iskopavanje uranijuma, ali se u velikoj meri oslanjaju na Rusiju za obogaćivanje. Pokretanje domaće industrije uranijuma nije jednostavan proces, saopštilo je ranije ministarstvo, s obzirom da zemlja ima samo jedno preostalo komercijalno postrojenje za obogaćivanje — fabriku koju vodi britansko-nemačko-holandski konzorcijum Urenco u Novom Meksiku.