Keš poverljivih američkih dokumenata koji je procurio na internet prošlog meseca bacio je svetlo na američke obaveštajne podatke prikupljene o drugim zemljama.
Slike tajnih datoteka prvobitno su se pojavile u aplikaciji za razmenu poruka Discord u januaru, ali su ostale neprimećene do marta. Discord je kasnije objavio zvaničnu izjavu u kojoj osuđuje curenje.
Dokumenti se sastoje od razrađenog vremenskog okvira, desetina vojnih akronima, uključujući neke stavke sa oznakom „strogo poverljivo“, koje daju detaljnu sliku sukoba u Ukrajini, koji besni od 24. februara 2022.
„Strogo poverljivo“ je najviši nivo tajnosti. Neki dokumenti takođe sadrže oznaku NOFORN, ili „Ne mogu da se jave stranim državljanima“, što znači da se ne mogu deliti sa stranim obaveštajnim agencijama, uključujući alijansu Five Eies – SAD, Kanadu, UK, Australiju i Novi Zeland – navodi Njujork. Times.
Uzmite u obzir stavove dokumenata prema Indiji, koja se drži distanciranja u vezi sa sukobom u Ukrajini i odbija da osudi postupke svog tradicionalnog saveznika Rusije na globalnim forumima, uključujući Ujedinjene nacije (UN).
Curenje tvrdi da uticaj SAD na Nju Delhi jenjava. Stav Indije odražava stav drugih sila u nastajanju, kao što su Brazil i Egipat, usred sučeljavanja Vašingtona sa Rusijom i Kinom.
SAD više ne zadržavaju pravo hvalisanja „neosporne supersile“ što se Indije tiče, dok Vašington sledi jednostranu hegemonističku agendu.
Indija, koja se pojavljuje kao vodeći glas globalnog juga, dosledno se kloni spoljnopolitičkih diktata Vašingtona.
Izveštaj Pentagona ilustruje da Indija nema nameru da stane na stranu u sukobu oko Ukrajine, kao što su akcije Nju Delhija pokazale.
Dosledno približavanje Indije Rusiji – uprkos rastućem pritisku SAD – došlo je do izražaja tokom posete savetnika za nacionalnu bezbednost Ajita Dovala Moskvi u februaru, otkrilo je curenje.
Doval se sastao sa svojim ruskim kolegom Nikolajem Patruševom 22. februara i uverio ga u „podršku Nju Delhija Rusiji na multilateralnim mestima“.
Doval je navodno rekao Patruševu da Indija radi na tome da osigura da ukrajinski sukob ne dođe u pregovore tokom sastanka ministara inostranih poslova G20 u Nju Delhiju 1. i 2. marta, uprkos „značajnom pritisku“ da se to pitanje pokrene (Indija smatra rotirajuće predsedavanje G20 i samit će se održati u Nju Delhiju 9. i 10. septembra).
Doval je takođe rekao Patruševu da Indija „neće odstupiti od principijelne pozicije koju je zauzela u prošlosti. ”
Indija nije voljna da pozove ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog na samit G20, uprkos nemilosrdnim naporima Kijeva da ga stavi na listu elitnih globalista. Osim toga, veze Rusije i Indije su dobile novi život kroz rastuću trgovinu. Indija i Kina su se pojavile kao dva najveća uvoznika ruske morske sirove nafte, obarajući istorijske rekorde i prikrivajući sankcije koje predvode SAD.
Curenje je takođe pokazalo da su SAD flagrantni prestupnik kada je u pitanju prisluškivanje svojih ključnih saveznika kao što su Južna Koreja, UAE, Izrael i Ukrajina, na veliko razočaranje Kijeva.
Vodeće ekonomije – od Kine i Indije do Južne Amerike i najmnogoljudnijih nacija arapskog sveta, Brazila i Egipta, zajedno sa Rusijom – takođe su bile na nišanu američkog njuškanja.
Čini se da su SAD pogodile kamen spoticanja u svojim pokušajima da „kazne“ Rusiju za sukob u Ukrajini, odupru se rastućoj pomorskoj snazi Kine u Indo-Pacifiku i da zauzmu agresivan stav protiv „autoritarnih“ režima.
U međuvremenu, zvaničnici Pentagona su priznali da su dokumenti stvarni. FBI je krenuo u akciju i uhapsio Džeka Tejšeiru, 21-godišnjeg pripadnika Nacionalne garde vazduhoplovstva Masačusetsa.
Međutim, smelo curenje informacija optuženog moglo bi nenamerno da odluči o ishodu ukrajinskog sukoba, a preterana spoljna politika SAD mogla bi da uzme u obzir potencijalni poraz.