SAD da unaprede američki ekonomski plan sa partnerima

SAD da unaprede američki ekonomski plan sa partnerima

VAŠINGTON – Američki državni sekretar Entoni Blinken pridružio se u petak kolegama iz cele Amerike u nastojanju da unapredi napore za uspostavljanje regionalnog ekonomskog partnerstva, nadovezujući se na okvir koji je predsednik Džo Bajden najavio na samitu u Los Anđelesu u junu, prenosi Rojters.

Domaćin virtuelnog sastanka sa 11 drugih zemalja, Blinken je predvideo da će Američko partnerstvo za ekonomski prosperitet pomoći produbljivanju trgovinskih veza, jačanju lanaca snabdevanja nakon pandemije, poboljšanju dobrog upravljanja i reformi regionalnih institucija poput Međuameričke razvojne banke.

Blinken je to nazvao „ambicioznom inicijativom visokih standarda“ i rekao da ostaje otvorena za druge zemlje koje su spremne da ispune te standarde. Ali u njegovom obraćanju grupi nedostajalo je mnogo specifičnosti o tome kako bi partnerstvo moglo da funkcioniše.

Hose Fernandez, podsekretar američkog državnog sekretara za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu, rekao je novinarima da je cilj Vašingtona da završi sporazum ove godine.

Sastanak u petak trebalo je da se krene dalje u vezi sa Bajdenovim predlogom predstavljenim na Samitu Amerike kao deo napora da se obnovi uticaj SAD i suprotstavi rastućim ekonomskim prodorima Kine u Latinsku Ameriku. Bajdenova administracija takođe želi da promoviše ekonomski razvoj među svojim siromašnijim susedima kako bi pomogla u suzbijanju neregularnih migracija na južnoj granici SAD.

Sam samit 2022. bio je potkopan neslogom oko liste gostiju, a meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je predvodio nekoliko drugih zemalja u bojkotu događaja zbog Bajdenovog isključivanja Kube, Venecuele i Nikaragve.

Meksiko se, međutim, u petak pridružio onome što je Blinken opisao kao događaj za „zvanično pokretanje“ partnerstva. Uključuje Kanadu, Barbados, Čile, Kolumbiju, Kostariku, Dominikansku Republiku, Ekvador, Panamu, Peru i Urugvaj.

„Ovo je samo početak“, rekao je Bajden u saopštenju. „Radujem se okupljanju sa liderima Američkog partnerstva kako bismo razgovarali o načinima na koje možemo da nastavimo da produbljujemo našu ekonomsku saradnju i iskoristimo naše snage.

Zamenik sekretara Fernandez je insistirao da se „ovo ne radi nužno o Kini.“ Ali drugi američki zvaničnici jasno su izrazili zabrinutost zbog rastućeg ekonomskog otiska Kine u regionu.

Blinken i nekoliko drugih ministara su u petak rekli da izazovi regiona uključuju veće cene energije povezane sa invazijom Rusije na Ukrajinu.

Izveštaj Bele kuće navodi da će među ciljevima partnerstva biti izgradnja temelja za veće investicije, „uključujući carinske procedure, olakšavanje trgovine, logistiku, dobre regulatorne prakse i necarinske barijere“.

Ali plan je prestao da nudi tarifne olakšice i uključio je niz zemalja koje već imaju trgovinske sporazume sa Sjedinjenim Državama.